لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

واکنش جان بولتون به تصمیم اروپا برای اجرای قوانین بازدارنده؛ اروپا با ما همراه شود


جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به تصمیم اروپا برای اجرای قوانین بازدارنده در قبال تحریم دوباره جمهوری اسلامی توسط آمریکا، گفت در تلاش برای ترغیب اروپا هستیم تا فشار بر ایران را افزایش دهیم.

جان بولتون روز دوشنبه و ساعاتی بعد از اعلام رسمی بازگشت تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگو با شبکه خبری سی ان ان با تاکید بر این که واشنگتن به دنبال اعمال «فشار بی‌سابقه» بر ایران با هدف تغییر رفتار حکومت آن است، گفت، بازگرداندن تحریم‌ها تا کنون تاثیر عمده‌ای در این راستا داشته است.

جان بولتون افزود، تا به امروز و همزمان با بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران، شاهد ادامه تظاهرات در سراسر ایران بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: «به نظرم اعمال مجدد تحریم ها قبل از این هم تاثیر عمده‌ای (بر ایران) گذاشته است.»

آقای بولتون با بیان این که آمریکا به دنبال اعمال «فشار بی‌سابقه» بر ایران است، گفت، اعضای دولت پرزیدنت ترامپ در تلاش برای ترغیب اتحادیه اروپا به تحریم‌ ایران، با همتایان اروپایی خود رایزنی‌هایی را انجام داده‌‌اند.

مشاور پرزیدنت ترامپ گفت، «در سه ماه گذشته و از زمانی رئیس جمهوری تصمیم خود را به خروج از توافق اتمی اعلام کرد، ما در تماس نزدیک با دوستانمان در اروپا و سراسر جهان بوده‌ایم و از آنها خواسته‌ایم به ما بپیوندند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۱۵ مرداد،‌ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

در مقابل اتحادیه اروپا در بیانیه مشترک با وزیران خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران ابراز تاسف شدید کرد.

در این بیانیه تاکید شد که اروپا مصمم است که از منافع شرکت‌هایی که به صورت مشروع با ایران معامله دارند، دفاع کند.

کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا «قوانین بازدارنده» را از سه شنبه اجرایی می کند که براساس آن، پیروی شرکت‌های اروپایی از تحریم‌های آمریکا متوقف می‌شود، مگر آن‌که کمیسیون اروپایی رسماً مجوز آن را به شرکت‌ها بدهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG