لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۹

رویترز: وزارت اطلاعات هلند اخراج دو کارمند سفارت ایران را تایید کرد


وزارت اطلاعات هلند روز جمعه خبر اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران از آن کشور را تایید، اما از ارائه جزئیات خودداری کرد.

خبرگزاری رویترز ضمن اعلام این خبر از قول یک مقام دولتی اروپایی و یک منبع اطلاعاتی غربی گفت آنها حدود دو ماه پیش اخراج شدند.

اما تلویزیون دولتی هلند می‌گوید اخراج این دو فرد شاغل در سفارت ایران در آمستردام، روز هفتم ژوئن یعنی یک ماه پیش صورت گرفت.

وزارت خارجه هلند هنوز به این خبر واکنش نشان نداده و از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است.

رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی نوشت، «این بازداشت‌ها و اخراج‌ها بخشی از نقشه دشمنان ما برای آسیب رساندن به تلاش‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای است.»

اشاره این مقام ایرانی، که هویت او فاش نشده است، احتمالا به مذاکرات امروز اروپایی‌ها با ایران در مورد برجام و دستگیری‌های چند روز پیش از آن است.

وزیران خارجه دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵، در غیاب آمریکا، روز جمعه در وین با همتای ایرانی خود درباره راه‌های حفظ توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ پس از خروج واشنگتن از آن گفت‌وگو کردند.

چند روز پیش از این نشست، و همزمان با سفر با رئیس جمهوری ایران به اروپا، شش نفر در فرانسه، بلژیک و آلمان، از جمله یک دیپلمات ایرانی شاغل در سفارت ایران در وین، به اتهام برنامه ریزی برای حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین خلق ایران، که روز شنبه در پاریس برگزار شد، دستگیر شدند.

ایران دست داشتن در این توطئه ادعایی را رد کرده و این دستگیری‌ها را توطئه علیه خود می‌داند.

مشخص نیست اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند، در صورت صحت، ارتباطی با این ماجرا دارد یا خیر.

وزارت خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ضمن محکوم کردن استفاده حکومت ایران از تروریسم در کشورهای دیگر، گفت واشنگتن گزارش‌های مربوط به دیپلمات بازداشتی ایرانی را از نزدیک دنبال می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG