لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

وزیران خارجه فرانسه و آلمان خواستار توقف برنامه موشکی بالیستیک ایران شدند


نشست خبری مشترک ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه با زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان در برلین - آرشیو
نشست خبری مشترک ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه با زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان در برلین - آرشیو

وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه پاریس و برلین بر این امر توافق نظر دارند که تهران باید برنامه موشکی بالیستیک خود را به عقب بازگردانده و همچنین به آنچه مقاصد برتری‌جویانه آن در سراسر منطقه خاور میانه خواندند، پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژان ایو لودریان در نشست خبری مشترک با همتای آلمانی خود در پایتخت فرانسه گفت «ایران لازم است از برنامه موشکی بالیستیک و وسوسه‌های هژموکنیک خود در خاور میانه صرف نظر کند.»

ایالات متحده و کشورهای اروپایی و عربی فعالیت‌های ایران در برخی کشورهای خاور میانه، از جمله در سوریه، عراق، لبنان و یمن، را «بی ثبات کننده» می‌دانند و معتقدند این رفتار تهران نقض روح توافق جامع هسته‌ای ۱۳۹۴ است.

وزیر خارجه فرانسه ماه گذشته نیز گفته بود اتهامات آمریکا علیه ایران را که با ارسال سلاح به شورشیان حوثی یمن قطعنامه‌های سازمان ملل متحد را نقض کرده جدی گرفته و از تهران می‌خواهد به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد.

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این موضع فرانسه آن را «جهت دار» دانسته و هشدار داده است که پاریس با اتخاذ چنین مواضعی، چه عامدانه باشد و چه غیرعامدانه، به اختلافات و درگیری‌ها در منطقه خاور میانه دامن می‌‌زند.

وزیر خارجه فرانسه، که کشورش از حامیان توافق اتمی بین ایران و گروه ۱+۵ – شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان – است، پیشتر خواستار گفت‌وگو بر سر برنامه موشکی ایران شده بود؛ درخواستی که تهران آن را رد می‌کند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده هفته گذشته در نشستی در واشنگتن گفت کشورش متعهد است با تهدیدهای ناشی از ایران روبرو شود و همچنین از شرکای اروپایی آمریکا خواست در برابر رفتارهای بدخواهانه تهران در منطقه بایستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG