لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۷

واشنگتن اگزمنر: ایران یک موشک بالیستیک دیگر به عربستان سعودی شلیک کرد


یادداشتی از تام روگن در واشنگتن اگزمنر

عربستان سعودی پنج شنبه یک موشک بالیستیک را که از یمن به خاک آن کشور شلیک شده بود با موفقیت رهیابی و نابود کرد.

اوایل ماه نوامبر در یک حادثه جدی تر یک موشک پرتاب شده از یمن در نزدیکی ریاض، پایتخت عربستان سعودی، ساقط شده بود. مقام های آمریکا معتقدند ایران مسول ارائه آن موشک به شورشیان حوثی فعال در یمن بوده است.

با توجه به اتکای حوثی ها به حمایت های ایران در حوزه موشک بالیستیک، آموزش نظامی و تامین منابع می توانیم با اطمینان تصور کنیم که ایران مسول پرتاب موشک پنج شنبه بوده است.

این یک زنگ بیدار باش است.

دولت ترامپ نمی تواند به تخاصم ایران در خاورمیانه بی توجه باشد.

در حالی که بحران در شبه جزیره کره بخش عمده ای از توجه ها را به خود جلب کرده است، ایران استادانه در سایه انحراف اذهان ما فعالیت می کند. ترامپ باید با زیرکی به این خطر پاسخ بدهد و گرنه شاهد نمود این خطر در اشکالی چون این حمله موشکی خواهد بود.

دولت ترامپ باید محیط گسترده تر استراتژیک را به دقت زیر نظر داشته باشد.

در نتیجه سیاست های ایران در عراق، لبنان و سوریه احتمال بروز جنگ هایی در کوتاه مدت افزایش یافته است. اسراییل مشخصا نگران است که موفقیت های اخیر ایران در سوریه انگیزه ها برای تشدید تنش را بیشتر کرده باشد.

شلیک موشک در روز پنج شنبه یادآوری مضاعفی است که آمریکا باید تلاش هایش در مقابله با نفوذ ایران و محدود کردن برنامه موشک های بالیستیک آن را دو چندان کند. اگر چنین نشود آن چه امروز می بینیم طی ده سال آینده با کلاهک اتمی همراه خواهد بود. عربستان سعودی پیشاپیش ایده گسترش فعالیت هسته ای را برای ایجاد توازن در برابر برنامه هسته ای ایران سبک و سنگین می کند. هر چند ولیعهد عربستان سعودی اصلاح گری است که می داند عربستان سعودی باید آزادتر و کمتر وابسته به صادرات نفت باشد، اما در عین حال ذهنیتی تخاصمی دارد.

اگر ما مانع ایران نشویم، سعودی ها ممکن است خودشان دست به یک حمله بزنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG