لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

هشدار رئیس سی ای ای به رهبران جمهوری اسلامی ایران


مایک پمپئو رئیس سازمان سی آی ای
مایک پمپئو رئیس سازمان سی آی ای

مایک پمپئو رئیس سی آی ای و لئون پانه تا رئیس پیشین سازمان اطاعات مرکزی آمریکا ، هر دو علیه اقدامات تهدید کننده جمهوری اسلامی ایران هشدار داده اند.

این دو در جلسه ای صحبت می کردند که توسط بنیاد رونالد ریگان در شهر سیمی وَلی Simi Valley در ایالت کالیفرنیا ترتیب داده شده بود.

آقای پمپئو گفت به رهبران جمهوری اسلامی ایران هشدار داده است که آمریکا آنها را برای هر حمله ای علیه منافع این کشور در عراق مسئول و جوابگو می شناسد.

آقای پمپئو گفت تنها به وقایع چند هفته قبل و تلاش ایران برای نفوذ در شمال عراق و مناطق دیگر نگاه کنید تا متوجه شوید ایران برای افزایش قدرت برتری طلبانه اش در سراسر خاورمیانه چه تلاشی می کند.

رئیس سی آی ای گفت: هر ساعت و هر روزی که می گذرد ایران تلاش بسیاری می کند تا در موقعیتی قرار گیرد که بتواند آمریکا را تهدید کند. اطلاعات ما در این باره دقیق است. به نظر من، ما درک خوبی از وسعت و عمق فعالیت های ایران داریم و می دانیم تا چه حد پیشرفت کرده اند که بتوانند با اطمینان علیه آمریکا اقدام کنند.

آقای پمپئو رابطه تهران و القاعده را رابطه ای پیچیده توصیف کرد و گفت داخل حکومت ایران گروه های مختلفی هستند که قدرت را در دست دارند. قاسم سلیمانی و گروهش، روحانی و تیم اش، و رهبر ایران.

رئیس سی آی ای گفت مدارکی منتشر شده است که نشان می دهد ایران به شدت از القاعده حمایت می کند و هیچ شکی وجود ندارد این دو اگر فرصتی پیدا کنند که به قول خودشان به «شیطان بزرگ» لطمه بزنند، لحظه ای درنگ نخواهند کرد.

آقای پمپئو تاکید کرد، اقدامات تهدید کننده جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکا را به دقت زیر نظر دارد و افزود؛ در نامه ای برای قاسم سلیمانی از فرماندهان سپاه و دیگر رهبران جمهوری اسلامی ایران موضع آمریکا را مشخص ساخته است.

آقای پنه تا نیز در باره جمهوری اسلامی ایران گفت، ضمن آن که نظارت بر ادامه رعایت توافق هسته ای از سوی ایران اهمیت دارد، باید فعالیت های تهدید کننده تهران در منطقه نیز مهار شود. وی گفت، مهم است که به فشار بر ایران برای حمایت از تروریسم، برنامه موشکی، تهدید رژیم های دیگر در خاورمیانه ادامه دهیم. به نظر من ایران می خواهد قلمروی برای نفوذ خود در سراسر خاورمیانه بوجود آورد، از لبنان تا دمشق تا سوریه تا عراق."

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG