لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

اظهارات ضد و نقیض درباره درخواست تحریم جدید ایران؛ مقام‌ فرانسوی: پاریس خواستار تحریم نشده است


Rouhani Italy Zarif
Rouhani Italy Zarif

در حالی که پیشتر آسوشیتدپرس از درخواست فرانسه برای تحریم جدید ایران به دلیل آزمایش‌های اخیر موشکی خبر داده بود، یک مقام فرانسوی و یک مقام‌ اتحادیه اروپا این خبر را تکذیب کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه در گزارشی اختصاصی، به نقل از دو مقام اروپایی که هویت آنها را فاش نکرد، گفت که پاریس در جریان نشست هفته گذشته وزیران خارجه اتحاده اروپا چنین درخواستی را مطرح کرده بود.

اما اندکی بعد، یک دیپلمات اتحادیه اروپا و یک مقام فرانسوی در گفتگو با خبرگزاری رویترز، ضمن رد خبر آسوشیتدپرس، گفتند که لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه اصلا در نشست هفته گذشته حضور نداشت.

خبر درخواست پاریس برای اعمال تحریم‌های جدید علیه تهران، در حالی منتشر شد که حسن روحانی در نخستین سفر اروپایی خود در مقام ریاست جمهوری، روز چهارشنبه از ایتالیا وارد فرانسه شد.

با این حال، هنوز دولت فرانسه و اتحادیه اروپا بطور رسمی در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

وزیر دفاع ایران اواسط مهر ماه گذشته از آزمایش یک موشک بالیستیک هدایت‌پذیر به نام "عماد" خبر داد و حدود یک ماه بعد نیز، رسانه های آمریکایی گزارش دادند که ایران یک موشک میان‌برد دیگر را آزمایش کرده است؛ خبری که انتقاد آمریکا و غرب را در پی داشت و واشنگتن موضوع را به شورای امنیت کشاند.

نهاد ناظر بر تحریم های ایران در سازمان ملل متحد اواخر آذر ماه اعلام کرد که ایران با آزمایش موشک عماد، که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارد، عملا قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است.

با این حال، واشنگتن که پیشتر تهدید کرده بود در صورت تایید این آزمایش‌ها و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت، تهران با تحریم‌های بیشتری روبرو خواهد شد، اواسط دی ماه و چند روز پیش از اعلام رسمی "روز اجرا"ی توافق جامع اتمی (برجام)، اعلام کرد که وضع این تحریم‌ها نیازمند وقت بیشتری است.

منابع آسوشیتدپرس نیز با بیان این که این درخواست فرانسه در اتحادیه اروپا تحت بررسی قرار گرفته است، گفته‌اند که با این حال بیشتر اعضای این اتحادیه معتقد هستند که در حال حاضر و زمانی که پس از اجرای توافق هسته‌ای، اروپا قصد ترمیم و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران دارد، چنین اقدامی غیرسازنده خواد بود.

ایران می‌گوید برنامه موشکی‌اش جنبه دفاعی دارد و ابعاد هسته‌ای آن را نیز رد کرده است، اما ایالات متحده و همپیمانان غربی آن آزمایش‌های موشکی در ایران را ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل می‌دانند.

با وجود اجرای برجام و لغو تحریم‌های هسته‌ای، تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های موشکی ایران همچنان پابرجاست.

XS
SM
MD
LG