لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۳

مخالفت باراک اوباما با افزایش تحریم های ایران در کنگره


باراک اوباما - ۱۴ نوامبر ۲۰۱۳
باراک اوباما - ۱۴ نوامبر ۲۰۱۳
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه از کنگره آمریکا خواست در شرایطی که قدرت های جهانی تلاش دارند با تهران بر سر برنامه اتمی اش به یک توافق برسند، تحریم های جدیدتری علیه ایران وضع نکند.

آقای اوباما گفت به رغم احتمال توافق اتمی با تهران، واشنگتن اصول خود را تغییر نمی دهد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت «ایران نمی تواند تسلیحات اتمی داشته باشد و من همه گزینه ها را روی میز دارم تا اطمینان یابم که ما به هدف خود می رسیم.»

شماری از قانونگذاران هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در کنگره آمریکا، خواستار افزایش تحریم ها علیه ایران هستند.

اظهارات روز پنجشنبه آقای اوباما در حالی مطرح می شود که در واشنگتن، دیپلمات ها ابراز خوش بینی می کنند که توافقی با ایران بدست خواهد آمد.

اما در کنگره بسیاری نگران این خوش بینی هستند و می گویند نمی شود که به ایران اعتماد کرد، و تحریم های جدید الزامی است.

باراک اوباما گفت تحریم های جدید می تواند توافق اتمی با ایران را پس بزند و نیازی به افزایش تحریم ها نیست.

رئیس جمهوری آمریکا گفت هسته اصلی تحریم ها که از همه تاثیرشان بر اقتصاد ایران بیشتر است، باقی می ماند نظیر تحریم های نفتی و تحریم های بانکی و منابع مالی.

باراک اوباما گفت توافق پیشنهادی کوتاه مدت با ایران از تهران می خواهد که پیشروی برنامه اتمی خود را متوقف کند، و در ازای برداشتن برخی تحریم ها، بازرسی های دقیق تری را بپذیرد.

او گفت تحریم ها علیه ایران در صورت عدم همکاری این کشور می تواند دوباره افزایش یابد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت دولت او بود که تمام جامعه بین المللی را برای برقراری محدودیت های مالی تنبیهی علیه ایران بسیح کرد، و افزود امیدوار است معامله ای که در ژنو مطرح است، ایران را به متعهد ساختن خود به قبول وضعیت نهایی بدون یک دوره زمانی مشخص به چالش بگیرد.

اوباما می گوید اگر آمریکا در مورد استفاده از دیپلماسی برای بازداشتن ایران از تولید تسلیحات اتمی جدی باشد، نیازی به افزایش تحریم ها نخواهد بود.

در تحولی دیگر آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه اعلام کرد ایران از ماه اوت و از زمان ریاست جمهوری حسن روحانی، ظرفیت غنی سازی اورانیوم خود را گسترش نداده است.

پیشتر نیز جان کری وزیر امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه در کمیته بانکی سنای آمریکا مخالفت خود را با افزایش تحریم ها علیه ایران اعلام کرد. شماری از سناتور ها سپس از اظهارات جان کری در جلسه ارائه توضیحات ابراز ناخرسندی کردند.

اما رویترز گزارش داد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه گفت گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، او را «تحت تاثیر قرار نداده است.»

نتانیاهو گفت ایران هرچه لازم داشته تاکنون به آن رسیده، و نیازی به گسترش ظرفیت غنی سازی خود ندارد.

اسرائیل با کاهش تحریم ها علیه ایران مخالف است.

گفتگوهای اتمی ایران و قدرت های جهانی قرار است روز ۲۹ آبان در ژنو ادامه یابد.
XS
SM
MD
LG