لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۱

رئیس جمهوری فرانسه به اسرائیل می رود


فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه عازم اسرائیل می شود. به نوشته خبرگزاری فرانسه مذاکرات بین المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین روند به‌بن‌بست‌رسیده صلح خاورمیانه دو محور حیاتی این سفر به شمار می روند.

آقای اولاند، همچنین در دیدار سه روزه اش از اسرائیل قرار است در جهت بهبود مناسبات تجاری دو کشور اسرائیل و فرانسه عمل کند. مراودات تجاری دو طرف در سال ۲۰۱۱ بالغ بر سه میلیارد دلار بود.

در این سفر، روسای شرکت ها‌ی آلستوم، آریان‌اسپیس و وینسی، و همچنین لورن فابیوس، وزیر کشور فرانسه که از جمله مذاکره کنندگان کلیدی در پرونده اتمی ایران است، آقای اولاند را همراهی می کنند.

فرانسوا اولاند، روز یکشنبه با شیمون پرز، رئیس جمهوری و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ملاقات می کند. اولاند پیشتر نتانیاهو را «دوست نزدیک کشور اسرائیل» توصیف کرده بود.

خبرگزاری فرانسه می نویسد، آقایان نتانیاهو و پرز هر دو از فرانسه خواسته اند که موضع محکم خود در مذاکرات آینده ۵+۱ با ایران را که قرار است ۲۰ نوامبر در ژنو از سرگرفته شود، حفظ کند.

شیمون پرز به نشریه فرانسوی ژورنال دو دیمانش گفت:‌ «ما اطمینان داریم که اگر ایران بمب خود را بسازد، تمام کشورهای خاورمیانه می خواهند از همین روش پیروی کنند.»

اسرائیل و کشورهای غربی به برنامه اتمی ایران مشکوکند و می گویند ایران سعی دارد مخفیانه به تولید سلاح اتمی دست یابد. ایران با رد اتهامات ادعا می کند که برنامه اتمی اش با اهداف صلح آمیز است.

گروه ۵+۱ متشکل از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (آمدیکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین) به علاوه آلمان مذاکرات بین المللی برای حل برنامه اتمی ایران را برعهده دارند.

بنیامین نتانیاهو، روز چهارشنبه برای مذاکره با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره همین موضوع، عازم مسکو می‌شود.

فرانسوا اولاند، روز دوشنبه به رام‌الله در کرانه غربی رود اردن می رود تا با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی ملاقات کند. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع فرانسوی می نویسد که آقای اولاند دو طرف را به توافق و حل موانع بر سر مذاکرات صلح ترغیب خواهد کرد. مذاکرات صلح خاورمیانه، بین اسرائیل و فلسطینی ها به میانجیگری آمریکا، پس از تقریبا سه سال در ماه ژوئیه از سرگرفته شد.

آقای اولاند که شش تن از وزیرانش او را در این سفر همراهی می کنند بر راه حل تشکیل دو کشور مستقل با تضمین‌های امنیتی برای دو طرف تاکید خواهد کرد.

پیش بینی می شود که رئیس جمهوری فرانسه از شهرک سازی اسرائیل در سرزمین های اشغالی کرانه غربی و شرق اورشلیم انتقاد کند.

او در این سفر از مزار یاسر عرفات، رهبر فقید فلسطینی ها نیز دیدار خواهد کرد. عرفات در سال ۲۰۰۴ در یک بیمارستان فرانسه درگذشت. دانشمندان سوئیسی اخیرا از احتمال مرگ او بر اثر مسمومیت با پولونیوم خبر داده اند.

جنبش اسلامگرای حماس دیدار فرانسوا اولاند را به باد انتقاد گرفته و صلاح البرداوی، از مقامات ارشد این حزب اسلامی گفته است که اولاند «حامی اسرائیل است و به حقوق فلسطینی ها اهمیت نمی دهد.»

رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه در کنست، پارلمان اسرائیل نیز سخنرانی خواهد کرد. او همچنین از مزار تئودور هرتزل، موسس صهیونیسم سیاسی مدرن، اسحاق رابین، نخست وزیر فقید اسرائیل و همچنین موزه یدوشم، موزه یادبود هالوکاست در اسرائیل دیدار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG