لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

الن؛ شادی در همه امور عادی


الن دی جنرس: «دریافت جایزه مارک تواین برای من افتخار بزرگی است. ولی چرا زودتر این جایزه را به من ندادند؟!»

الن دی جنرس، مجری تلویزیونی محبوب میلیون ها آمریکایی، پانزدهمین جایزه سالانه مارک تواین را برای طنز آمریکایی دریافت کرد.

جایزه مارک تواین، از سال ۱۹۹۸ به ابتکار مرکز هنرهای نمایشی جان اف کندی و برای بزرگداشت نام آوران طنز آمریکا برقرار شده است. این مرکز همه ساله در ماه اکتبر، جایزه مارک تواین را به افرادی اعطا می کند که در ارتقای طنز آمریکا نقش برجسته ای داشته اند. به برندگان این جایزه، یک تندیس کپی شده از روی نیم تنه مارک تواین، که کارل گرهارت پیکرتراش آمریکایی سال ۱۸۸۴ ساخته بود، داده می شود.

امسال، الن ، مجری برنامه طنز تلویزیونی «شوی الن دی جنرس» دریافت کننده این جایزه بود.

دیوید روبنشتاین رئیس مرکز هنرهای نمایشی کندی چند هفته قبل در نامه ای اهدای جایزه مارک تواین به الن دی جنرس را با این عبارات اعلام کرد: «مرکز کندی با خوشوقتی از سهم بی نظیر الن در دنیای کمدی تقدیر می کند. برنامه های تلویزیونی، استندآپ کمدی، فیلم ها و حتی آگهی های بازرگانی خانم دی جنرس، با طنز ویژه او به ما کمک کرده است تا در همه امور عادی جنبه ای از شادی و خوشی بیابیم؛ او سال هاست که ما را می خنداند.»

الن دی جنرس هنگامی که فهمید برنده جایزه شده است گفت: «دریافت جایزه مارک تواین برای من افتخار بزرگی است. گرفتن همان جایزه ای که کسانی مثل ویل فارل قبلاً دریافت کرده اند، مرا به این فکر انداخت که ... پس چرا زودتر این جایزه را به من ندادند؟!»

الن دی جنرس برای مردم آمریکا چهره ای شناخته شده و محبوب است، هر چند که شخصیتی جنجالی دارد، و جزو معدود افراد سرشناسی بود که از سالها پیش، در جامعه نسبتاً مذهبی آمریکا، بی پروا درباره همجنسگرا بودنش حرف می زد. وی سال ۱۹۹۷
برای اولین بار در شوی اوپرا وینفری رسماً اعلام کرد که همجنسگراست؛ از سال ۲۰۰۴
با دختری به نام پورشه دو روسی دوست بود، و بلافاصله بعد از آنکه ایالت کالیفرنیا منع ازدواج همجنسگرایان را لغو کرد، الن و دوست دخترش پورشه نامزدی شان را اعلام کردند، و ماه اوت ۲۰۰۸ با یکدیگر ازدواج کردند.

الن که اکنون ۵۴ ساله است، از بیست و سه سالگی کارش را با نمایش های موسوم به استندآپ کمدی آغاز کرد، و سال ۱۹۹۱ جایزه بهترین استندآپ کمدین زن آمریکا را به خود اختصاص داد. او در طول سه دهه کار هنری، کارنامه پرباری برای خود ساخته است. الن در چند فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی نقش بازی کرده. او همچنین مجری مراسم اهدای جوایز اسکار، و امی «برای فیلم های تلویزیونی» بود، و یکبار هم برای صداگذاری برای شخصیت «دوری» در فیلم کارتونی «در جستجوی نیمو» جایزه ساترن برای بهترین هنرپیشه زن نقش دوم را دریافت کرد؛ این تنها باری بود که فردی برای اجرای صدای یک شخصیت در فیلم، جایزه ساترن را کسب کرد.

سال گذشته الن در فصل نهم برنامه تلویزیونی پربیننده «آمریکن آیدل» یکی از داوران مسابقه بود.

شوی تلویزیونی الن از سال ۲۰۰۰ تا کنون سیزده جایزه هنری مختلف را به خود اختصاص داده است.

مراسم اهدای جایزه مارک تواین برای طنز آمریکا و بزرگداشت چهره های طنز، کمدین ها و چهره های شناخته شده برنامه های طنز آمریکا را گرد هم می آورد. این یکی از جالب ترین و خنده دارترین مراسم رسمی در آمریکاست. بلیط شرکت در این مراسم هزار دلار است؛ و حضور در مراسم ویژه از پنج تا پنجاه هزار دلار خرج بر می دارد . البته هستند کسانی که از دل و جان حاضرند این مبلغ را بپردازند و این مراسم به یاد ماندنی را به طور زنده ببینند. عواید اجرای مراسم صرف کمک به دیگر برنامه های مرکز کندی می شود. این مراسم یک هفته بعد از اجرا، از شبکه تلویزیونی دولتی «پی بی اس» پخش می شود.

جایزه مارک تواین سال ۲۰۱۱ به ویل فارل، و یکسال قبل از آن به تینا فی اهدا شد؛ که هر دو از کمدین های مطرح تلویزیون و سینمای آمریکا هستند.
XS
SM
MD
LG