لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۱

کارزار شماری از زندانیان دوتابعیتی؛ «نشان دهیم که در داشتن یک هدف مشترک متحدیم»


نمایی از ورودی زندان اوین
نمایی از ورودی زندان اوین

شماری از خانواده‌های دوتابعیتی‌های زندانی در ایران و زندانیان سابق دوتابعیتی با هدف جلب توجه به «اعمال ظالمانه جمهوری اسلامی در گروگان گیری، تجاوز جنسی، شکنجه و قتل» کارزاری اینترنتی راه انداخته‌اند.

آنها در پیام تصویری که در صفحه اینستاگرام الیکا آشوری، دختر انوشه آشوری، زندانی دو تابعیتی پیشین منتشر شده است پلاکاردی با هشتگ «زندانیان سیاسی را آزاد کنید» در دست دارند.

هر یک از افرادی که در این پیام ویدئویی هستند از تجربه زندانی بودن خود و یا عضوی از خانواده خود می‌گویند.

انوشه آشوری، شهروند ایرانی-بریتانیایی که به مدت ۴ سال و هفت ماه در زندان اوین بود و دخترش الیکا، کایلی مور گیلبرت استرالیایی تبار که بیش از دو سال زندانی بود، غزاله، دختر جمشید شارمهد و مریم دختر ناهید تقوی، شهروندان آلمانی‌-ایرانی زندانی در ایران از جمله افرادی هستند که در این ویدئو پیام می‌دهند.

آنها از کشورهای غربی خواسته‌اند تا مراکز مذهبی جمهوری اسلامی را تعطیل کرده و جلوی فعالیتهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی در خارج را بگیرند و عوامل جمهوری اسلامی را از کشورهای خود اخراج کنند.

هدف از راه‌اندازی این کارزار، بالا بردن آگاهی عموم و درخواست از مردم برای ایستادگی در برابر «رژیم استبدادی» عنوان شده است. آنها می‌گویند برای اینکه به سمت آینده‌ای بهتر پیش برویم، باید این حقیقت را بپذیریم که افراد می‌توانند بدون اینکه مورد حمله یا قضاوت قرار بگیرند، با هم اختلاف نظر داشته باشند.

در شرح این پیام تصویری آمده است: « ما می‌توانیم با شنیدن صدای یکدیگر بدون خشم، نفرت یا قضاوت به پیشرفت‌های زیادی دست پیدا کنیم.»

کسانی که این کارزار را راه‌اندازی کرده‌اند می‌گویند:«جمهوری اسلامی با تفرقه انداختن میان مردم رشد می کند و از مردم خواسته‌اند تا نشان دهند که در داشتن یک هدف مشترک متحد هستند.»

شماری از کشورهای غربی معتقدند جمهوری اسلامی ایران با دوتابعیتی‌ها و یا اتباع خارجی را گروگان می‌گیرد و سپس از آنها برای مبادله زندانیان استفاده می‌کند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی در آذرماه اعلام کرد که در جریان موج اعتراضات سراسری کنونی در ایران، ۴۰ شهروند خارجی را بازداشت کرده است.

XS
SM
MD
LG