لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

استقبال دولت اتریش از «آزادی استعلاجی» مسعود مصاحب و خروج او از اوین


مسعود مصاحب
مسعود مصاحب

دولت اتریش روز چهارشنبه از آزادی یک شهروند دو تابعیتی ایرانی‌اتریشی زندانی در ایران برای برخورداری از مداوای پزشکی استقبال کرد.

مسعود مصاحب، شهروند ۷۶ ساله اتریشی ایرانی‌تبار که نزدیک به چهار سال به اتهام جاسوسی در ایران زندانی بود، هفته گذشته برای درمان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش گفت: «ما موضوع را در بالاترین سطوح مطرح کرده‌ایم و از این بابت که تلاش‌های دیپلماتیک اکنون نخستین نتیجه را داده است، استقبال می‌کنیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش همچنین گفت: «ما به همه تلاش‌ها برای یافتن راه حلی بشردوستانه در مورد همه اتریشی‌های زندانی ادامه می‌دهیم.»

دست‌کم دو اتریشی دیگر نیز هم اکنون در ایران بازداشت هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دختر آقای مصاحب گفت که پدرش به سرطان پروستات مبتلا شده و «برای طول مدت درمان» از زندان مرخص شده است.

او از تلاش‌های مقامات اتریشی تشکر کرد و گفت پدرش اجازه خروج از ایران را ندارد و باید ماهی دو بار به مقامات ایرانی گزارش دهد.

مسعود مصاحب رئیس انجمن اتریش-ایرانی بود، سازمانی که برای تشویق مبادلات بین دو کشور تأسیس شد. او در ژانویه ۲۰۱۹ در حالی که به همراه گروهی از دانشمندان اتریشی به ایران رفته بود در تهران بازداشت شد. جمهوری اسلامی مصاحب را به جاسوسی برای اسرائیل و آلمان متهم کرد و او به تحمل ۱۰ سال زندان محکوم شد.

جمهوری اسلامی در حال حاضر بیش از ۲۰ شهروند غربی را، که بسیاری از آنها تابعیت دوگانه دارند، زندانی کرده است که از آن جمله می‌توان به عماد شرقی و سیامک نمازی (شهروندان ایرانی‌-‌آمریکایی)، مراد طاهباز (شهروند آمریکایی، بریتانیایی، ایرانی) مهران رئوف (شهروند ایرانی‌-‌بریتانیایی)، شهاب دلیلی (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا)، کامران قادری (شهروند ایرانی‌-‌اتریشی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-‌سوئدی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی)، جمشید شارمهد و ناهید تقوی (شهروندان ایرانی-آلمانی)، بنجامین بریر (گردشگر فرانسوی)، سسیل کوهلر و ژاک پاری (زوج فرانسوی) اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG