لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۴

دختر ناهید تقوی می‌گوید این شهروند دوتابعیتی به زندان اوین بازگردانده شد


ناهید تقوی، زندانی دوتابعیتی در ایران - آرشیو
ناهید تقوی، زندانی دوتابعیتی در ایران - آرشیو

دختر ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی زندانی در ایران در توئیتی گفت که درمان مادرش ناتمام ماند و مقامات جمهوری اسلامی خانم تقوی را به زندان اوین بازگردانده‌اند.

مریم کلارن در این توئیت که روز یکشنبه منتشر کرد نوشت که مادرش در ژوئیه ۲۰۲۲ برای درمان «آسیب‌های شدید به ستون فقرات» به مرخصی فرستاده شده بود.

او در این توئیت نوشت که تشکیلات اطلاعات سپاه پاسداران ناهید تقوی را در سال ۲۰۱۶ «به دلیل عقایدش» بازداشت کرد و «در یک دادگاه نمایشی به ۱۰ سال و ۸ ماه حبس محکوم کرد.»

وزارت امور خارجه آلمان با انتشار بیانیه‌ای در مهر ماه از شهروندان خود به‌ویژه شهروندان دوتابعیتی ایرانی-آلمانی خواست از هرگونه سفر به ایران خودداری کنند.

در این بیانیه ضمن اشاره به بازداشت‌های خودسرانه گسترده شهروندان خارجی توسط جمهوری اسلامی آمده است که سفر به ایران با خطر جدی بازداشت، بازجویی، و محکوم شدن به دوره‌های طولانی‌مدت زندان همراه است.

مریم کلارن با اشاره به اعتراضات جاری ضدحکومتی که پس از مرگ مهسا امینی در «گشت ارشاد» رقم خورد نوشته است که مادرش با «امید به عدالت و آزادی» به زندان بازگشت.

آلمان در اوایل شهریور ماه بازداشت یک شهروند ۶۶ ساله خود از سوی جمهوری اسلامی را به اتهام عکسبرداری از مناطق ممنوعه تایید کرد.

در ایران شهروندان دو تابعیتی از جمله شهروندان ایرانی-آلمانی به نام‌های ناهید تقوی و جمشید شارمهد در ایران زندانی هستند. خانم تقوی در سال ۱۳۹۵ زندانی شد و به ١٠ سال حبس محکوم شده است. جمشید شارمهد نیز در سال ١٣٩٩ از امارات متحده عربی ربوده شد. او متهم به «افساد فی‌الارض» شده و بیم آن می‌رود اعدام شود.

وزیر امور خارجه فرانسه نیز روز شنبه اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران احتمالا دو شهروند دیگر این کشور را بازداشت کرده است.

در حال حاضر پنج شهروند فرانسوی در زندان‌های جمهوری اسلامی هستند و با احتساب این دو نفر، مجموع زندانیان فرانسوی در ایران به هفت نفر می‌رسد.

XS
SM
MD
LG