لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۱

برجام در اغماء؛ دلار از ۳۱ هزار تومان گذشت


خرید و فروش دلار در بازار ایران - آرشیو

قیمت ارزهای خارجی و طلا در بازار ایران بار دیگر افزایش یافت و بهای هر دلار آمریکا دوشنبه ۲۱ شهریور به ۳۱ هزار و ۱۰۰ تومان رسید.

افزایش نرخ دلار و سکه با وجود تلاش دولت ابراهیم رئیسی برای مهار قیمت ارز، در پی ابراز ناامیدی برخی مقامات سیاسی غرب در خصوص احتمال احیای برجام صورت گرفته است.

در اواخر تیر، بهای دلار از مرز ۳۲ هزار تومان گذشت و برخی کارشناسان پیش‌بینی کردند که در صورت احیانشدن برجام، ممکن است به کانال ۴۰ هزار تومان نیز برسد؛ اما اواخر مرداد پس از پیشنهاد متن نهایی از طرف اتحادیه اروپا دوباره به ۲۹ هزار تومان کاهش یافت.

به گزارش وب‌سایت «بن‌بست» که نرخ ارزهای خارجی و سکه و طلا را در بازار ایران اعلام می‌کند، قیمت فروش هر دلار آمریکا در ایران شامگاه دوشنبه به ۳۱ هزار و ۱۰۰ تومان و بهای فروش هر یک سکه بهار آزادی ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید.

فرانسه، بریتانیا و آلمان شنبه با ابراز دل‌سردی از موضع ایران در خصوص تأکید بر خواسته‌هایش در جریان مذاکرات احیای برجام و اصرار بر مختومه شدن پرونده کشف ذرات اورانیوم از سوی بازرسان سازمان ملل در سه سایت هسته‌ای، آن را ناقض پیشرفت در مذاکرات عنوان کرده‌اند.

آنها می‌گویند ایران مذاکرات احیای برجام را به خطر انداخته است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا گفت، ایالات متحده با سه کشور اروپایی موافق است که نباید احیای برجام مشروط به مختومه اعلام کردن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون کشف ذرات اورانیوم در سه سایت هسته‌ای ایران باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه با ادعای ماهیت «صلح‌آمیز» برنامه هسته‌ای ایران، گفت جمهوری اسلامی برای ادامه همکاری سازنده با آژانس آماده است.

XS
SM
MD
LG