لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

اختصاصی | حمایت آمریکا از بیانیه برجامی اروپا؛ پرونده ایران فعلا از شورای حکام خارج نمی‌شود


یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه در پاسخ به سووالات بخش فارسی صدای آمریکا در مورد بیانیه هشدارآمیز سه کشور اروپایی عضو برجام مبنی بر درخواست تهران برای مختومه کردن پرونده کشف ذرات اورانیوم در سه سایت از پیش معرفی نشده گفت: ما با سه کشور اروپایی موافقیم که نباید احیای برجام مشروط به مختومه اعلام‌کردن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون کشف ذرات اورانیوم در سه سایت هسته‌ای ایران باشد.

این مقام رسانه‌ای با اشاره به تعهدات قانونی ایران تحت ان‌پی‌تی ( معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای) و موافقتنامه پادمانی‌ تهران گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ذرات مواد هسته‌ای را در مکان‌های اعلام ‌نشده در ایران شناسایی کرده است، و آنها به اطلاعاتی در مورد مکان فعلی آن مواد هسته‌ای شناسایی شده نیاز دارند تا مطمئن شوند که هیچ ماده هسته‌ای در ایران خارج از پادمان‌های آژانس وجود ندارد.

این سخنگو در پاسخ به سووال دیگر صدای آمریکا در مورد اینکه آیا واشنگتن در اجلاس آتی شورای حکام صرفا به توبیخ جمهوری اسلامی ایران بسنده می‌کند یا بنا دارد پرونده عدم همکاری ایران با آژانس را به شورای امنیت ملی سازمان ملل ارجاع دهد گفت: تحقیقات پادمان سیاسی نیستند – این تحقیات ابزارهای چانه زنی نیستند. زمانی که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام گزارش داد که مسائل باقی مانده با ایران به صورت روشن حل و فصل شده است، آن وقت ما انتظار داریم که این پرونده ایران از دستور کار شورای حکام خارج شود، نه قبل از آن.

فرانسه، بریتانیا و آلمان روز شنبه با ابراز دلسردی از موضع ایران درخصوص تاکید بر خواسته‌هایش در جریان مذاکرات احیای برجام و اصرار آن کشور بر مختومه شدن پرونده کشف ذرات اورانیوم از سوی بازرسان سازمان ملل در سه سایت هسته‌ای، آن را ناقض پیشرفت در مذاکرات عنوان کردند.

این سه کشور با صدور بیانیه‌ای عنوان کردند که خواسته‌های اخیر نشان می‌دهد که ایران عزم و تعهدی جدی برای به موفقیت رسیدن (گفت‌وگوهای احیای) برجام ندارد.

این بیانیه همچنین می‌افزاید که موضعگیری ایران مغایر تعهدات قانونی لازم‌الاجرای آن کشور است و دورنمای احیای برجام را به مخاطره می‌اندازد.


این سخنگوی دستگاه دیپلماسی دولت جو بایدن در پاسخ به پرسش دیگری برای تشریح بخشی از صحبتهای آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری اخیرش که گفته بود پاسخ ایران به پیش نویس توافق احیای برجام پس‌رفت است گفت: همانطور که بارها گفته‌ایم، شکاف‌ها باقی مانده است. از پاسخ ایران مشخص است که این شکاف ها همچنان باقی است. پاسخ ایران ما را در موقعیتی قرار نداد که بتوانیم یک توافق را برسیم.

وزیر امور خارجه آمریکا در مورد احیای برجام چه گفت؟

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه گفت تازه‌ترین پاسخ جمهوری اسلامی به پیشنهادات اروپا برای احیای برجام، مذاکرات را به عقب بازگردانده است.

او که در مقر ناتو در بروکسل با خبرنگاران سخن می‌گفت افزود واشنگتن هنوز امیدوار است از مسیر یک توافق، برنامه هسته‌ای ایران را کنترل کند اما به دنبال رسیدن به توافق با هر هزینه‌ای نیست.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، «طی هفته‌های گذشته، برخی از شکاف‌ها را بسته‌ایم. ایران از خواسته‌های نامربوط—خواسته‌های نامربوط با خود برجام— فاصله گرفته است.»

آنتونی بلینکن افزود: «با این وجود، تازه‌ترین پاسخ [ایران] ما را به عقب بازمی‌گرداند. و ما با توافقی که الزامات اساسی‌مان را برآورده نکند، موافقت نمی‌کنیم.»

بلینکن گفت جمهوری اسلامی به طور مستمر تلاش می‌کند خواسته‌های فرابرجامی جدیدی را مطرح می‌کند.

به گفته او، تنها هدف دولت بایدن از توافق با ایران، افزایش امنیت ملی آمریکا است اما به نظر می‌رسد اقدامات ایران «ما را به عقب باز خواهند گرداند» و به جلو نخواهند برد.

پس از ۱۶ ماه مذاکرات غیرمستقیم میان واشنگتن و تهران، اتحادیه اروپا ماه گذشته پیشنهادهای نهایی خود برای احیای برجام را به طرف‌های مذاکرات داد.

ابتدا ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا پاسخ داد و پس از دریافت پاسخ آمریکا به پیشنهادهای اروپاییان، جمهوری اسلامی دوباره جواب خود را به پاسخ آمریکا داد؛ روندی که امید به درپیش بودن توافق تازه را کمرنگ کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG