لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

وزارت امور خارجه ایران: طرف‌های اروپایی مسیر سازنده‌ای را در پیش بگیرند


 ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید ماهیت برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است و ایران برای ادامه همکاری سازنده با آژانس اعلام آمادگی کرده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در نشست خبری دوشنبه ۲۱ شهریور با انتقاد از بیانیه اخیر سه کشور عضو برجام در مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای ایران، صدور این بیانیه را اقدامی «نادرست و نسنجیده» از سوی طرف اروپایی خواند.

فرانسه، بریتانیا، و آلمان روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای ایران را به نداشتن عزم و تعهد جدی برای به نتیجه رسیدن گفت‌وگو‌های احیای برجام و اتخاذ مواضعی «مغایر تعهدات قانونی لازم‌الاجرای ایران» دانست و گفت که این موضع‌گیری‌ها دورنمای احیای برجام را به مخاطره می‌اندازد.

کنعانی در واکنش، از شرکای اروپایی مذاکره خواست که «مسیر سازنده‌ای را در پیش بگیرند، خطای گذشته را جبران کنند، و تلاش کنند که مسیر برای توافق باز شود.» او همچنین با اشاره به «همکاری سازنده ایران» با آژانس، مدعی شد که ماهیت برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری سازنده با آژانس اعلام کرده است، اما «حقوقی هم داریم که باید رعایت شود.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نهاد دیده‌بان سازمان ملل متحد در مسائل هسته‌ای، در گزارش تازه‌ای ایران را به ادامه سنگ‌اندازی در تحقیقات مربوط به مسائل حل نشده بین آژانس و ایران متهم کرد و گفت که ایران به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی پیشتر گفته بود توافق احیای برجام نیازمند تضمین بسته شدن «پرونده پادمانی» است و اگر این تضمین حاصل نشود، روند توافق با اختلال همراه خواهد شد.

پافشاری ایران بر بسته شدن «پرونده پادمانی» در حالی است که واشنگتن پیشتر هشدار داده بود ایران نباید موضوع تحقیقات آژانس از مواد هسته‌ای و مکان‌های اعلام‌نشده ایران را به توافق احتمالی احیای برجام گره بزند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به تازگی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که تحقیقات مربوط به مسائل پادمانی «سیاسی نیست و اهرم فشار یا موضوعی برای چانه‌زنی محسوب نمی‌شود.»

XS
SM
MD
LG