لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

جنگل‌های کلاردشت در آتش‌؛ دامدارها می‌خواستند «زنبورهای عسل را دور کنند»


آتش‌سوزی در جنگل‌های شهرستان کلاردشت.
آتش‌سوزی در جنگل‌های شهرستان کلاردشت.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران گفت جنگل‌های شهرستان کلاردشت دچار آتش‌سوزی شده و برای مهار آتش «به دلیل صعب‌العبور بودن» منطقه دو هلی‌کوپتر لازم است.

به گزارش ایسنا، به گفته مسعود ملکی گزارش این آتش‌سوزی در «ارتفاعات بالادست روستای پیمبور» صبح یک‌شنبه ۱۳ شهریور به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران رسیده و تاکنون به «حدود دو هکتار از جنگل‌ها» خسارت وارد شده است.

این مقام استان مازندران درباره علت آتش‌سوزی گفت شماری از دامداران «برای گرفتن عسل از داخل درختان و برای دور کردن زنبور عسل» آتش و دود ایجاد کردند که «به درختان سرایت کرد و نتوانستند مهار کنند.»

حدود ۵۵ هزارو ۶۶۰ هکتاراز اراضی ملی زیر پوشش اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کلاردشت قرار دارد. شهرستان گردشگرپذیر کلاردشت با ۱۹ روستا و دستکم ۱۷ هزار نفر جمعیت ثابت و ۲۵ هزار نفر جمعیت متغیر در غرب مازندران است.

بر اساس گزارش‌ها روز شنبه نیز، تالاب انزلی برای چندمین بار دچار آتش‌سوزی شد.

در سال‌های گذشته، پوشش جنگلی ایران به دلیل آسیب‌های طبیعی و انسانی، از جمله آتش‌سوزی، خشک‌سالی، قطع درختان، و تغییر کاربری، به‌شدت آسیب دیده و نیازمند حفاظت است.

نابودی پوشش گیاهی در مناطق طبیعی ایران موجب بحران‌های زیست محیطی مختلف از جمله افزایش وقوع سیل و ریزگرد شده است.

کارشناسان بارها درباره سوء مدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی برشمرده‌اند.

XS
SM
MD
LG