لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

تالاب انزلی ۲۰ ساعت در آتش؛ استانداری گیلان: حریق «نیمه‌مهار» شد


آتش‌سوزی تالاب انزلی، گیلان. رسانه‌های ایران.
آتش‌سوزی تالاب انزلی، گیلان. رسانه‌های ایران.

با گذشت دستکم ۲۰ ساعت از آتش‌سوزی در تالاب انزلی، مقامات استان گیلان می‌گویند آتش‌سوزی در این تالاب بین‌المللی روز شنبه ۱۲ شهریور «نیمه‌مهار» شده و چهار نفر هم به اتهام آتش‌افروزی عمدی بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری دولتی «ایرنا» به نقل از امیر مرادی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان نوشته است که از صبح روز شنبه «دو بالگرد» آب‌پاش با «۲۰ سورتی پرواز» نقاط «مستعد حریق» در تالاب بین المللی انزلی را «آب‌پاشی» کرده‌اند. به گفته او، آتش تقریبا مهار شده اما عملیات اطفاء در نقاطی که دود مشاهده می شود ادامه خواهد داشت.

مهرداد رضاپور، رئیس سازمان آتش‌نشانی بندرانزلی گفته است که این آتش‌سوزی در منطقه «چراغ پشتان» تالاب انزلی روی داد و موجب «افزایش دود» در محدوده شهری انزلی شده است.

تالاب یا مرداب انزلی با مساحت حدود ۲۰ هزار هکتار در استان گیلان، همراه با چند جزیره کوچک درون خود، نزدیک بندر انزلی قرار دارد و سالانه پذیرای پرندگان مهاجر بسیاری از مناطق مختلف دنیا است.

تالاب انزلی سال ۱۳۵۴ در فهرست «تالاب های بین‌المللی کنوانسیون رامسر» به ثبت رسید، سازمان بین‌المللی حیات پرندگان، این تالاب را به عنوان «زیستگاه با اهمیت برای پرندگان» تشخیص داده‌ و جزو تالاب‌های «طبیعی و آب شیرین کشور» و منطقه محسوب می‌شود.

در عین حال، «دادستان عمومی و انقلاب» شهر انزلی از دستگیری «چهار متهم به آتش‌افروزی» در تالاب بین‌المللی انزلی خبرداده و گفته است که این افراد «تحت‌نظر» هستند، از طریق مرجع انتظامی «برای آنان پرونده تشکیل شده» و «تحقیقات مقدماتی» در این رابطه در دست انجام است.

اکبر سبحانی با اعلام اینکه در گذشته پرونده‌هایی برای «افرادی که اقدام به آتش‌افروزی در تالاب انزلی کرده‌اند» تشکیل شده، مدعی شده که برای آن موارد «آرای خوبی» صادر شده که اکنون در بخش «اجرای احکام» قرار دارند.

نخستین آتش‌سوزی سال ۱۴۰۱ در تالاب انزلی، سی و یکم تیرماه روی داد که در جریان آن حدود «۱۵ هکتار» از این تالاب در محدوده روستای «کوچک محله» طعمه حریق شد و حادثه دو روز اخیر دومین آتش‌سوزی امسال در این تالاب محسوب می‌شود.

برخی رسانه‌های ایران و بعضی از فعالان حوزه محیط زیست، آتش‌سوزی‌های سال‌های قبل، به ویژه ماه گذشته و روزهای اخیر را مرتبط با «سودجویی» و «منفعت طلبی» عده‌ای که «بر جان تالاب‌های گیلان» افتاده‌اند و از بی‌توجهی «مسئولان متولی» به مهار سریع آتش در تالاب‌های انزلی، امیر کلایه لاهیجان و پارک ملی بوجاق سواستفاده می‌کنند، دانسته‌اند.

تالاب بین‌المللی انزلی در سال ۱۴۰۰ شاهد چندین مورد آتش سوزی بزرگ بود که در آن بخش وسیعی از نیزارهای روستاهای شانگهای پرده، روستاهای طالب‌آباد، لیجارکی و منطقه چراغ پشتان انزلی طعمه آتش شدند. در سال ۹۸ نیز حدود «۱۰ هکتار» از نیزارهای این تالاب توسط دیگر سودجویان به آتش کشیده شد.

XS
SM
MD
LG