لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

هجوم مارهای سمی به سواحل شمالی ایران در پی وقوع سیل


مار - آرشیو
مار - آرشیو

گزارش‌ها از ایران حاکی از این است که بر اثر سیل روزهای گذشته در مازندران و طغیان رودخانه‌ها، مارهای سمی به ساحل‌های برخی شهرها مثل چالوس و نوشهر هجوم برده‌اند.

خبرگزاری‌ها در ایران روز دوشنبه ۱۷ مرداد گزارش دادند که «موجودات خزنده و خطرناک» در مناطق ساحلی «دوجمان، هچیرود، امام‌رود، رادیو دریا در چالوس، و پل ماشلک، سیترا و خیرود» دیده شده‌اند.

در پی سیل ویرانگر جمعه هفتم مرداد در قسمت‌های بالادست مناطق کوهستانی مرزن‌آباد که موجب طغیان رودخانه‌ها شد بسیاری از مارها از زیست‌گاههای کوهستانی به مناطق پست‌تر رانده شده‌اند.

حجت کیمیایی‌راد، نماینده هیئت نجات غریق غرب استان مازندران به مردم هشدار داده مراقب مارگزیدگی باشند و از آنها خواسته از شنا کردن در آب‌های این سواحل و رودخانه‌ها بپرهیزند.

همچنین به گزارش خبرگزاری ایرنا، حمید شهیدی، رئیس هیئت نجات غریق چالوس از مارگزیدگی یک تبعه افغانستان «در یکی از نقاط ساحلی» خبر داده و با تأکید بر این که «به خاطر ایام تاسوعا و عاشورا» سواحل «تعطیل» است، از مسافران خواسته در این ایام از شنا کردن در آب‌های ساحلی خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی‌اصغر مطهری، رئیس حفاظت محیط زیست چالوس هجوم مارهای سمی به حاشیه رودخانه‌ها و ساحل دریای خزر را مسبوق به سابقه دانسته و گفته در سیل سال ۹۰ کلاردشت نیز «تعداد زیادی موجودات خزنده از جمله مارهای سمی به حاشیه رودخانه‌ها و سواحل دریای خزر» در چالوس رانده شده‌بودند.

XS
SM
MD
LG