لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

یک محیط‌بان مقابل دادگاهی در کرمانشاه با شلیک چند گلوله کشته شد


تصویری از برومند نجفی، محیط‌بانی که در کرمانشاه کشته شد.
تصویری از برومند نجفی، محیط‌بانی که در کرمانشاه کشته شد.

فرمانده یگان محیط زیست ایران از کشته شدن یک محیط‌بان توسط پدر مقتول و در مقابل مجتمع قضایی کرمانشاه خبر داد.

به گفته جمشید محبت خانی، فرمانده یگان محیط زیست، شنبه ۲۲ مرداد پس از پایان جلسه اعاده دادرسی برومند نجفی که متهم به قتل است، پدر مقتول وی را هنگام خروج از مجتمع قضایی کرمانشاه، با شلیک گلوله کشت.

وی با اشاره به اینکه این قتل بعد از خروج برومند نجفی از دادگاه و در جریان انتقالش به زندان رخ داد، گفت: پدر مقتول فراری است.

نوشا میرجعفری، وکیل برومند نجفی در گفت وگو با «شرق» گفت: حدود یک ظهر امروز پس از برگزاری جلسه دادگاه، پدر مقتول، محیطبان برومند نجفی را هنگام سوار شدن به ماشین انتقال به زندان، به قتل رساند و متواری شد.

برومند نجفی مرداد سال ۱۳۹۹ در تعقیب و گریز با شکارچیان غیرمجاز در منطقه حفاظت شده بیستون کرمانشاه با شلیک به خودرو آنها باعث مرگ یکی از شکارچیان شد.

او ابتدا به اعدام محکوم شد. وکلای پرونده با توجه به ادله و مستنداتی که داشتند درخواست اعاده دادرسی دادند که این درخواست در دیوان عالی کشور پذیرفته شد و تا زمان بررسی مجدد پرونده، حکم اعدام نیز متوقف شد.

وکیل برومند نجفی با انتقاد از نبود نیروی کافی برای حفاظت از جان این محیط بان، گفت: «فقط یک مامور آنجا بود. یک مامور بود که برومند نجفی را تا ماشین انتقال به زندان همراهی می‌کرد که قاتل با استفاده از این فرصت، این محیط بان را به قتل رساند. حالا بروند و ببینند می‌توانند قاتل را دستگیر کنند یا خیر.»

همزمان، شهرام کرمی، دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه مدعی شد به محض خروج برومند نجفی از مجتمع دادسرای اطفال کرمانشاه، «یکی از نزدیکان مقتول با تبر به سمت سرباز زندان که قاتل را همراهی می کرد حمله‌ور شد و او را از ناحیه دست مجروح کرد.»

وی افزود: در این هنگام پدر مقتول که از قبل بیرون از محوطه دادگاه کمین کرده بود، بیرون آمد و هشت گلوله از اسلحه کلاشینکف به سمت محیط‌بان شلیک کرد که سه گلوله به وی اصابت کرد و باعث مرگ او شد.

برخی کارشناسان معتقدند عدم حمایت قضایی از محیط‌بانان باعث شده که شکارچیان غیرمجاز جسورانه تر به اعمال خلاف قانون خود ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG