لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

دیوارکشی خاوران؛ بیانیه دادخواهان: آزار بازماندگان و تخریب گورستان را متوقف کنید


دیوارکشی گورستان خاوران
دیوارکشی گورستان خاوران

گروهی از خانواده‌ها و بازماندگان اعدام‌های دهه شصت که در گورستان خاوران تهران به خاک سپرده شده‌اند، در بیانیه‌ای مشترک به جمهوری اسلامی هشدار دادند که آزار و اذیت و بازداشت خانواده‌های داغدار را پایان دهد و تخریب و دست‌کاری در این گورستان را فورا متوقف کند.

این بیانیه پس از آن انتشار یافت که روز جمعه ششم خرداد عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر نصب دوربین و دیوارکشی بتنی دور گورستان خاوران انتشار یافت.

بازماندگان زندانیان سیاسی اعدام‌شده که در این گورستان در شرق تهران دفن شده‌اند، در این بیانیه تأکید کرده‌آند که عوامل امنیتی جمهوری اسلامی در شیوه دسترسی به این گورستان جمعی تغییرات تازه‌ای ایجاد کرده‌اند و علاوه بر کاشت دوربین‌های مداربسته، یک در جدید برای ورود به محوطه خاوران نصب شده و لایه‌های امنیتی محوطه گورستان در حال افزایش است.

در این بیانیه با تأکید بر این که «این بار اقدام رژیم برای دیوارکشی و نصب دوربین» را تحمل نخواهند کرد، اضافه شده است که «با استناد به اسناد ثبت شده در سازمان عفو بین‌الملل و همچنین اسناد افشا شده در دادگاه حمید نوری» مبنی بر دفن «مخفیانه» در «گورهای جمعی» در خاوران» اعتراضشان را «رسا و با یک کارزار بین‌المللی» به پیش خواهند برد.

خاطره معینی، از خانواده‌های زندانیان اعدام‌شده در دهه شصت، در توییتی تأکید کرد: «خاوران دیوار بکش فرمانده، اما بیاد داشته باش که ما را هراسی از انکار تو نبوده و نیست.
خاوران و خاوران‌های ایران در قلب ما و در تاریخ خونبار ميهنمان ثبت شده. دیوار بکش؛
ما میمانیم و عدالتی که روزی نه چندان دور اجرا می‌شود.»

رویا برومند، مدیر اجرایی بنیاد عبدالرحمن برومند، در واکنش به این خبر در توییتی نوشت که «قتل، به خاکسپاری مخفیانه، تخریب، تهدید، بازداشت، بولدوزر، و دیوار. تلاشتان برای این که ایران ساختگی شما که در آن همه مثل شما فکر می‌کنند و کسی در مقابل باورها و خرافات شما نمی‌ایستد در تاریخ ثبت شود، بیهوده است. خاک و دیوار در مقابل حقیقت عاجزند!»

گزارش جفری رابرتسون یکی از مهمترین ادله اثباتی کتبی دادستان‌ها در کیفرخواست علیه حمید نوری در جریان دادگاه او در استکهلم سوئد بود. این گزارش به سفارش بنیاد عبدالرحمن برومند و پس از تلاش حکومت جمهوری اسلامی در نابودکردن گورستان‌های جمعی خاوران توسط قاضی رابرتسون تهیه شده است. این گزارش که کار تدوین و تهیه آن یک سال و نیم طول کشیده است، شامل مصاحبه ها و اطلاعات گوناگون در ارتباط با اعدام‌های زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ است.

XS
SM
MD
LG