لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

هفتادودومین جلسه دادگاه حمید نوری؛ قاضی پیشنهاد اضافه شدن اتهام «نسل‌کشی» را رد کرد


محمدرضا نیلی، سرکنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم، در حال عکس گرفتن از یکی از حاضران دادگاه (۱۸ اسفند ۱۴۰۰)
محمدرضا نیلی، سرکنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم، در حال عکس گرفتن از یکی از حاضران دادگاه (۱۸ اسفند ۱۴۰۰)

هفتاد و دومین جلسه رسیدگی به پرونده حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در تابستان ۱۳۶۷ روز چهارشنبه هجدهم اسفند ۱۴۰۰ در استکهلم سوئد برگزار شد.

دومین جلسه از دور دوم دفاعیات متهم بر روی شرح ماوقع پرونده بوسیله تیم دفاعی حمید نوری تمرکز داشت. دانیل مارکوس و توماس سوردکویست، وکلای مدافع نوری، استراتژی کلیدی خود را در این جلسه نیز پی گرفتند. آنها با تکمیل مدارک قبلی سعی کردند تا اختلافات موجود میان شهادت برخی از شاهدان در دادگاه با شهادت های ثبت شده شان در گزارش های سازمان های بین المللی و حقوق بشری دیگر مانند بنیاد عبدالرحمان برومند و عدالت برای ایران را برجسته سازند. این شهادت ها همگی در سال های پیش از دستگیری حمید نوری در سوئد انجام شده است.

وکلای مدافع حمید نوری به جزئیات روایت افرادی مانند عصمت طالبی، مختار شلالوند، ویدا رستمی و لاله بازرگان پرداختند و موارد اختلافات در زمان، محل و نوع اعدام زندانیان را برای اعضاء دادگاه توضیح دادند.

وکلای مدافع حمید نوری صحت شهادت اشخاصی مانند اصغر مهدی زاده، محمدخدابنده لو، حسین ملکی، منوچهر اسحاقی را زیر سوال بردند و تاکید کردند که اسم عباسی نه در گذشته بلکه بعد از دستگیریش به روایت این افراد اضافه شده است. از دیگر اسامی شاهدان مطرح شده در جلسه امروز توسط وکلای متهم می توان به حسین فارسی، محمد خدابنده لو، حسین ملکی، رحمان درکشیده و امیرهوشنگ اطیابی اشاره کرد.

وکلای مدافع حمید نوری همچنین توضیح دادند که مهدی اصلانی، یکی از شاهدان این پرونده شهادت داده که حمید عباسی او و چند زندانی دیگر را در ششم شهریور ۶۷ صدا زد و به نزد هیات مرگ برد. وکیل نوری گفت اما مهدی اصلانی در توضیح همین خاطره در کتاب «کلاغ و گل سرخ» خود، بجای عباسی به یک نگهبان و ناصریان اشاره کرده است.

در جریان توضیحات و ارائه ادله جدید توسط وکلای مدافع متهم، دادستان چندین بار اعتراض کرد. او گفت این نکات باید در دفاعیه نهایی وکلای مدافع متهم گنجانده شود و امروز تنها برای ارائه مدارک است، نه تحلیل محتوایی آنها.

بخش دیگری از جلسه دفاعیه امروز حمید نوری به ادامه بازجویی وکلای مدافع متهم از رحمان درکشیده، زندانی سیاسی جان به در برده از اعدام‌ها و یکی از شاهدان این پرونده اختصاص داشت.

رحمان درکشیده به وسیله ويدئو برای دومین بار از هلند در دادگاه شرکت کرد. او در مرحله نخست بازجویی خود در دادگاه شهادت داد که بچه محل و همسایه متهم و خانواده اش در تهران بوده است.

رحمان درکشیده در این جلسه چند بار نسبت به تکراری بودن سوالات وکلای مدافع متهم اشاره کرد. او شهادت خود را دوباره تکرار و تایید کرد که در سال ۱۳۶۵ با چشم بند در دادیاری با شخصی روبرو و بازجویی شد که علیرغم تلاش برای شناخته نشدن، از روی سوالاتش از سوی شاهد شناسایی شد. او کسی نبود جز بچه محل قدیمی شاهد، حمید نوری!

جلسه با اعلام موضوع مهمی از سوی توماس ساندر، قاضی دادگاه به پایان رسید. او اعلام کرد که به نظر دادگاه، پرونده حمید نوری به نسل‌کشی ارتباطی ندارد. او گفت ادله لازم برای صدور حکم نسل‌کشی از نظر حقوقی در این پرونده وجود ندارد، بنابراین تقاضای کنت لوئیس رد می شود. کنت لوئیس قبلا تقاضا کرده بود که با استناد به گزارش قاضی جفری رابرتسون، اتهام نسل کشی به سایر اتهامات حمید نوری اضافه شود. قاضی اعلام کرد که حکم دادگاه مبنی بر رد اتهام «نسل کشی» قطعی است و در مورد آن حق فرجام وجود ندارد.

حمید نوری مدت هفت ماه است که با دو اتهام جنایت جنگی و قتل عمد در دادگاهی در سوئد محاکمه می شود. او در صورت محکومیت با حبس ابد رو به رو است.

گفتنی است که این جلسه دادگاه با حواشی بسیاری نیز همراه بود. محمدرضا نیلی، سرکنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم، به همراه همکارش علاءالدین ارحان میرمحمدی به شعارهای «مرگ بر جمهوری اسلامی»، «لعنت بر خمینی» و «مزدور برو گمشو» حاضران و تظاهرکنندگان در مقابل ساختمان دادگاه واکنش نشان دادند.

محمدرضا نیلی از پلیس سوئد درخواست کرد که معترضان در محل دادگاه را وادار به سکوت کند، اما با پاسخ منفی مواجه شد.

محمدرضا نیلی پیشتر نیز با به کار بردن عبارتی رکیک و جنسیت‌زده در مقابل چشمان حاضران در راهروی دادگاه نسبت به گیسو شاکری، هنرمند ساکن استکهلم به او توهین کرد. گیسو شاکری از آقای نیلی خواسته بود توضیح بدهد که چرا از او فیلم می گیرد.

جلسه بعدی دادگاه فردا – پنجشنبه نوزدهم اسفند ۱۴۰۰ با شهادت قاضی جفری رابرتسون برگزار خواهد شد. گزارش آقای جفری رابرتسون یکی از مهمترین ادله اثباتی کتبی دادستان ها در کیفرخواست علیه حمید نوری است. این گزارش به سفارش بنیاد عبدارحمن برومند و پس از تلاش حکومت جمهوری اسلامی در نابودکردن گورستان های جمعی خاوران توسط قاضی رابرتسون تهیه شده است. این گزارش که کار تدوین و تهیه آن یک سال و نیم طول کشیده است، شامل مصاحبه ها و اطلاعات گوناگون در ارتباط با اعدام های زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG