لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

دادستان کل کشور: دو شهروند فرانسه با هدف آموزش «کشاندن مردم به خیابان‌ها» به ایران آمدند


سسیل کوهلر ژاک پاری، دو توریست فرانسوی بازداشت‌شده در ایران
سسیل کوهلر ژاک پاری، دو توریست فرانسوی بازداشت‌شده در ایران

یک مقام بلندپایه قضایی در ایران با طرح این ادعا که «دشمنان امروز معیشت مردم را مورد تهاجم قرار داده‌اند»، دو شهروند فرانسوی بازداشت شده را «جاسوس» خواند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور ، روز یک‌شنبه یکم خرداد در سخنانی در کرمانشاه با تکرار ادعاهای پیشین و با بیان این که «دشمنان» با قصد «نابودی انقلاب» به «جبهه‌های فرهنگی» روی آورده‌اند، ادعا کرد که «اخیرا یک زن و مرد فرانسوی را تحت پوشش گردشگر» به ایران فرستاده‌اند.

منتظری مدعی شد که این دو تبعه فرانسه در ایران با افرادی که آنها را «عناصر وابسته درون کشور» خواند، «مجالس و محافلی را در راستای براندازی نظام» برای «آموزش» جهت «سوء استفاده از شرایط داخلی و کشاندن مردم به خیابان‌ها و مبارزه و مخالفت با نظام» شکل دادند.دادستان کل کشور، با اشاره به اعتراضات گسترده در سال‌های پیشین، معترضان شرکت‌کننده در تجمع‌های اعتراضی را «جیره‌خواران استکبار جهانی» خواند که «با شرارت قصد آشوب و ایجاد تجمع در داخل داشتند» تا «رسانه‌های بیگانه در بوق و کرنا کنند.»

وزارت خارجه فرانسه «آزادی فوری» دو شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران را خواستار شده و اعلام کرده است که «دولت فرانسه این دستگیری بی‌اساس را محکوم می‌کند.»

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران روز ۲۶ اردیبهشت گزارشی پخش کرد که در آن دو شهروند فرانسوی بازداشت‌شده در ایران را به ارتباط‌گیری» با فعالان صنفی و تلاش برای ایجاد «آشوب» و «بی‌ثبات‌سازی جامعه» متهم کرد. این گزارش‌های تلویزیونی منسوب به وزارت اطلاعات است. در این گزارش همچنین عکس‌ها و ویدیوهایی به نمایش درآمد که ظاهرا ملاقات این دو فرانسوی را با برخی از فعالان حقوق معلمان و کارگران نشان می‌داد.

فعالان صنفی که در این تصاویر با سسیل کوهلر و همسر او ژاک پاری، دو تبعه فرانسه دیدار کرده‌اند شامل افرادی از جمله رضا شهابی، رسول بداقی، اسکندر لطفی، و مسعود نیک‌خواه هستند که طی روزهای گذشته بازداشت شده‌اند.

پس از انتشار این گزارش، کانون صنفی معلمان ایران ۲۸ اردیبهشت در بیانیه‌ای گزارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی درباره بازداشت دو فرانسوی به اتهام برقراری ارتباط با فعالان صنفی را «سناریویی نخ‌نما» با هدف «فریب افکار عمومی» و سرکوب جنبش دادخواهی معلمان توصیف کرد.

در پی موج جدید گرانی‌ها، اعتراضات گسترده‌ای در برخی استان‌های ایران شکل گرفت و حدود دو هفته ادامه داشت.

این درحالی است که قاسم رضایی جانشین فرمانده فراجا نیز با این عنوان که «معاندان و دشمنان از این اعتراضات بهره می‌برند»، گفته بود: «قطعا پلیس با این افراد برخورد جدی می‌کند و برای ما قابل تحمل نیست.»

XS
SM
MD
LG