لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

جزئیاتی از نخستین سند از طبقه‌بندی خارج‌شده حملات ۱۱ سپتامبر


یادبود قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در نیویورک
یادبود قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در نیویورک

پلیس فدرال آمریکا «اف‌بی‌ای» شامگاه شنبه اولین سند از طبقه‌بندی خارج شده مربوط به تحقیقات حملات ۱۱ سپتامبر و ادعاهای مطرح شده در باره کمک تدارکاتی سعودی‌ها به هواپیماربایان در آن حملات را منتشر کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این سند جزئیات تماس‌های ربایندگان با آشنایان سعودی خود در ایالات متحده را نشان می‌دهد، اما شواهدی مبنی بر مشارکت مقامات ارشد دولت سعودی در این طرح ارائه نشده است.

این سند که در بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر منتشر شد، نخستین سند تحقیقی است که پس از فرمان اجرایی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای بازنگری در طبقه‌بندی این مطالب در دسترس عموم قرار گرفته است.

این سند ۱۶ صفحه‌ای خلاصه‌ای از مصاحبه انجام شده توسط اف‌بی‌آی در سال ۲۰۱۵ با مردی است که با شماری از شهروندان سعودی در آمریکا تماس‌های مکرری داشت. این شهروندان سعودی از اولین گروه هواپیماربایان که قبل از حملات وارد سعودی شده بودند، پشتیبانی کرده بودند.

سفارت عربستان در واشنگتن روز ۸ سپتامبر با انتشار در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که دولت سعودی همواره خواهان شفافیت در خصوص حملات ۱۱ سپتامبر بوده است و از انتشار این اسناد استقبال می‌کند.

بستگان قربانیان ضمن استبال از این اقدام، انتشار نخستین سند را گامی مهم در تلاش آنها برای ارتباط دادن حملات به عربستان سعودی دانستند.

خانواده‌های حدود ۲۵۰۰ نفر از قربانیان و بیش از ۲۰ هزار نفر از زخمی‌شدگان، و همچنین کسب وکارها و شرکت‌های بیمه که در این حملات آسیب دیده بودند، در شکایتی قانونی خواستار دریافت میلیاردها دلار خسارت از عربستان سعودی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG