لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

گرامیداشت یاد قربانیان در بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر و قدردانی از امدادگران


پرچم آمریکا در محل یادبود ۱۱ سپتامبر در شهر نیویورک
پرچم آمریکا در محل یادبود ۱۱ سپتامبر در شهر نیویورک

ایالات متحده آمریکا روز شنبه ۲۰ شهریور، در بیستمین سالگرد حمله های تروریستی یازدهم سپتامبر یاد هزاران قربانی آن حوادث در نیویورک، واشنگتن، و پنسیلوانیا را گرامی داشت و از امدادگرانی که در روزها و هفته‌های بعد از حمله‌ها برای نجات جان آسیب دیدگان شتافتند قدردانی کرد.

مراسم نیویورک با ادای سکوت و خواندن نام هزاران انسان بیگناهی همراه بود که بیست سال پیش در چنین روزی جان خود را از دست دادند.

جو و جیل بایدن رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا برای ادای احترام در این مراسم حضور خواهند داشت.

رئیس جمهوری آمریکا و همسرش قرار است در مراسم یادبود مشابهی در پنتاگون محل وزارت دفاع ایالات متحده در واشنگتن نیز کنند و در شنکسویل به کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا بپیوندند که در مراسم بزرگداشت قربانیان حمله های یازدهم سپتامبر در ایالت پنسیلوانیا سخنرانی خواهد کرد.

در شنکسویل ۴۴ نفر در حمله های یازدهم سپتامبر کشته شدند.

در پنتاگون لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، نه فقط یاد ۱۸۹ قربانی حمله های تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به ساختمان وزارت دفاع آمریکا بلکه همه سربازان جان باخته از جمله ۱۳ نیروی آمریکایی را که اخیرا در حمله داعش در کابل جان خود را از دست دادند را گرامی داشت.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، در این مراسم گفت قربانیان حمله های یازدهم فقط رقم و عدد نیستند. جای خالی آنها برای خانواده هایشان در محل کارشان و در جامعه آمریکا پر نخواهد شد.

پرزیدنت بایدن پیشتر در یک پیام ویدئویی به مناسبت بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، تاکید کرد آمریکا پس از این واقعه نشان داد هر کس قصد آسیب رساندن به آمریکا را داشته باشد تاوان آن را خواهد پرداخت.

پیام‌های قانون‌گذاران آمریکا

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان

ما هرگز خانواده ها، قهرمانان، آنها را که دوست داشتیم و در بیست سال پیش از دست دادیم فراموش نخواهیم کرد.

یادشان همواره زنده خواهد بود و ما همیشه برای شرف آنها و بازماندگان و شجاعت یاری دهندگانشان خواهم کوشید.

سناتور چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا

۲۰ سال پیش در چنین روزی، شهر ، کشور و جهان ما برای همیشه تغییر کرد. ما هرگز کسانی را که در ۱۱ سپتامبر و در سالهای بعد از دست داده ایم فراموش نخواهیم کرد. ما شجاعت اولین پاسخ دهندگان خود ، خانواده های کسانی را که از دست داده ایم و نیویورکی ها و آمریکایی ها در سراسر کشور به یاد داریم.

سناتور میچ مکانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه سنا

بیست سال پیش کشور ما برای همیشه تغییر کرد. هزاران آمریکایی بی گناه کشته شدند. امدادگران به سرعت خود را به محل رساندن و نسلی از قهرمانان نبرد را به علیه تروریست ها شروع کردن و میهن ما را با موفقیت در برابر اقدامات آنها حفظ کرد. هرگز فراموش نمیکنیم و هیچگاه دوباره تکرار نخواهد شد.

تد کروز، سناتور جمهوری خواه

۲۰ سال پیش تروریست‌های تندرو اسلامی نزدیک به سه هزار آمریکایی را کشتند. ما آن جان‌های از دست‌رفته را به یاد می‌آوریم. ما همه کسانی را که در سراسر جهان برای کشورمان در جنگ ما با تروریسم خدمت و فداکاری کرده‌اند، به یاد می‌آوریم.

ادم شیف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان

خاطره ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، با گذشت دو دهه همچنان به همان اندازه دردناک و خسران وارده به همان میزان شدید است. دل‌های ما به۸ یاد عزیزان همه کسانی است که در آن روز فاجعه بار از دست دادیم. ما هرگز داستان‌های‌شان، میراث‌شان، یا دلاوری‌شان را فراموش نخواهیم کرد.

کوین مکارتی رهبر اقلیت جمهوریخواه

هنگامی که کشور ما در۱۱ سپتامبر مورد حمله قرار گرفت، ما مقابله کردیم. ما برای همیشه مدیون مردان و زنانی هستیم که الهام گرفته شده اند تا پس از آن روز به ارتش ما بپیوندند و هرگز آنها یا خانواده هایشان را فراموش نخواهیم کرد. با من در یادآوری قهرمانان کشته شده ما باشید.

واکنش شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی نیز در بیستمین سالگرد حملات تروریسشتی ۱۱ سپتامبر با انتشار پیامی به همدردی مردم ایران با مردم آمریکا اشاره کرد.

در این پیام آمده است: «در بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، مردم ایران با مردم آمریکا اعلام هم‌دردی و همبستگی می‌کنند. ملت ایران جزو اولین ملتهایی بودند که برای سوگواری آن روز غم‌انگیز به خیابانها آمدند. آنها چهار دهه است که در حال مبارزه علیه افراط‌گرایی هستند و به این مبارزه ادامه می‌دهند.»

مدیرکل اداره امنیت داخلی بریتانیا، روز جمعه به مناسبت بیستمین سالگرد حملات تروریستی یازدهم سپتامبر به آمریکا گفت: تسلط مجدد طالبان بر افغانستان زمینه را برای «جسارت یافتن و گستاخ تر شدن» افراط گرایان و بازگشت مجدد شیوه های فعالیت القاعده فراهم می کند.

ژنرال کِنِت مک کالم همچنین ابراز نگرانی کرده است که خروج نیروهای ناتو و سرنگونی دولت مورد حمایت جامعه بین المللی در افغانستان، ممکن است بریتانیا را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

به گفته او، تهدیدات تروریستی یک شبه تغییر نمی کنند، اما روی کار آمدن طالبان در افغانستان می تواند باعث «تقویت روحیه» افراط گرایان شود.

به گفته این مقام ارشد امنیتی بریتانیا، طی چهار سال گذشته ۳۱ توطئه تروریستی در بریتانیا در مراحل نهایی کشف و خنثی شده اند.

XS
SM
MD
LG