لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

بیست سال پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر؛ به قدرت رسیدن دوباره طالبان و خطر بروز یک فاجعه انسانی در افغانستان


حوادث ۱۱ سپتامبر در آمریکا با حکومت طالبان در افغانستان آمیخته شده است.

در بیستمین سالگرد آن حملات تروریستی به آمریکا، بار دیگر طالبان و «امارت اسلامی» قدرت را در افغانستان به دست گرفته‌اند، اما سازمان ملل می‌گوید این کشور با یک بحران و فاجعه انسانی، فاصله کمی دارد.

فروپاشی ساختار سیاسی و نظامی دولت پیشین افغانستان تنها ۱۱ روز طول کشید و کمتر از یک ماه پیش شبه نظامیان طالبان نهایتاً وارد کابل شدند.

از هنگام روی کار آمدن طالبان، نه و نیم میلیارد دلار ذخائر ارزی افغانستان نزد بانک های آمریکا مسدود شده و بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نیز به دلیل عدم اطمینان از عملکرد حاکمان جدید و جلوگیری از حیف و میل شدن منابع مالی کمک‌های بین المللی را به افغانستان موقتاً به حال تعلیق درآورده‌اند.

افغانستان با خشکسالی گسترده و کاهش ۴۰ درصدی تولید گندم روبرو است و کمبود نقدینگی و افزایش شدید قیمت مواد خوراکی ترکیبی از تورم و رکود همزمان را بوجود آورده و سرکوب راهپیمائی زنان و دختران و کتک زدن خبرنگاران توسط طالبان به آشفتگی و سردرگمی بیشتر منجر شده است.

انصاری، از ساکنان کابل می‌گوید: «مشکلات اقتصادی زیادی وجود دارد و قیمت ها بالا رفته است. پول دست مردم نیست و اقتصاد ضعیف شده است. مردم هم سراسیمه هستند و نمی‌دانند پولشان در بانک موجود است یا نیست.»

دبورا لیونز نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان اواخر هفته پیش گفت: «اگر میلیاردها دلار ذخائر ارزی و کمک‌های مالی بین المللی به افغانستان آزاد نشود، بزودی شاهد فروپاشی اقتصادی آن کشور خواهیم بود.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هم می گوید باید ساز و کاری پیدا کرد تا از وخامت اوضاع اقتصادی افغانستان جلوگیری

وی گفت: «سازمان ملل از سال ۱۹۴۷ در افغانستان فعالیت می کند و در وضعیت بسیار سخت آن کشور نقشی کلیدی در ارائه امدادهای بشردوستانه دارد. در این شرایط و برای آن که این کمک‌ها را به صورت مؤثر و عادلانه به مردم افغانستان برسانیم، تماس با طالبان جزئی از وظایف ما است.»

ده روز پیش نیز مقام‌های سازمان ملل در مورد بروز «احتمال بروز یک فاجعه انسانی مطلق» در افغانستان هشدار داده بودند.

مدیرکل اداره امنیت داخلی بریتانیا روز جمعه به مناسبت بیستمین سالگرد حملات تروریستی یازدهم سپتامبر گفت، تسلط مجدد طالبان بر افغانستان زمینه را برای «جسارت یافتن و گستاخ تر شدن» افراط گرایان و بازگشت مجدد شیوه های فعالیت القاعده فراهم می‌کند.

ژنرال کِنِت مک کالم همچنین ابراز نگرانی کرده است که خروج نیروهای ناتو و سرنگونی دولت مورد حمایت جامعه بین‌المللی در افغانستان، ممکن است بریتانیا را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

به گفته او، تهدیدات تروریستی یک شبه تغییر نمی‌کنند، اما روی کار آمدن طالبان در افغانستان می تواند باعث «تقویت روحیه» افراط گرایان شود.

به گفته این مقام ارشد امنیتی بریتانیا، طی چهار سال گذشته ۳۱ توطئه تروریستی در بریتانیا در مراحل نهایی کشف و خنثی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG