لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱؛ روزی که زندگی سیاسی جو بایدن را برای همیشه تغییرداد


در یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱، جو بایدن که سناتور بود روز خود را مثل همیشه آغاز کرد و ساعت ۸:۳۵ صبح سوار قطار شد تا به کنگره برود.

اما همسرش ، جیل ، تماس گرفت و گفت یک هواپیما به مرکز تجارت جهانی برخورد کرده است. در اواسط جمله‌اش بود که با گریه فریاد زد: «خدای من» و این، لحظه‌ای بود که برج دوم مورد اصابت قرار گرفت.

مارگارت آیتکن ، سخنگوی مطبوعاتی پیشین بایدن می‌گوید او ساعت‌ها با همکاران ، کارکنان و حتی گردشگران در خیابان‌ در مورد آنچه اتفاق افتاد صحبت کرد. خانم آیتکن می‌گوید مردم جو بایدن را در خیابان متوقف می‌کردند و از او می‌پرسیدند: «آیا ما خوب خواهیم بود؟»

او به یاد می‌آورد که مهمترین دغدغه جو بایدن در آن لحظات التهاب‌آور که رئیس جمهور و معاونش به مکان امنی منتقل شده بودند و ساختمان کنگره در حال تخلیه بود نشان دادن این بود که دولت همچنان پابرجا است و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱
یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱

حملات تروریستی آن روز حس امنیت آمریکایی‌ها را خدشه‌دار کرد و عصر جدیدی از تهدید، دشمنی و جنگی به ظاهر پایان‌ناپذیر علیه تروریسم را رقم زد. در زندگی سیاسی جو بایدن نیز فصل تازه‌ای آغاز شد.

جو بایدن، که در آن زمان وقت نماینده ایالت دلور و رئیس کمیته روابط خارجی‌ سنا بود، از آن پس بیشتر انرژی خود را صرف امور بین المللی کرد؛ موضوعی که سال گذشته در تلاش برای راه‌یابی به کاخ سفید هم به آن اشاره کرد تا نشان دهد به عنوان یک دولتمرد باتجربه می تواند ثبات و اعتبار آمریکا را بازگرداند.

در نهایت، جو بایدن کسی شد که پس از ۲۰ سال به جنگی که در آن روز جرقه خورد پایان داد.

ساختمان پنتاگون
ساختمان پنتاگون

وحشت یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ ، در کمتر از ۱۰۲ دقیقه آشکار شد. در آن روز ۲ هزار و ۹۹۹ نفر در بدترین حمله تروریستی تاریخ معاصر کشته شدند.

دامنه مبارزه جهانی با تروریسم از افغانستان فراتر رفت و به عراق و دیگر نقاط جهان، حتی آفریقا، گسترش یافت.

در عراق نزدیک به ۴۵۰۰ سرباز آمریکایی و صدها هزار غیرنظامی کشته شدند.

همچنین پس از گذشت ۱۹ سال و ۱۰ ماه و سه هفته و دو روز جنگ در افغانستان، وزارت دفاع آمریکا از کشته شدن دست‌کم ۲۳۲۵ نظامی آمریکایی خبر داد. کسی به طور دقیق نمی‌داند چه تعداد غیرنظامی کشته شده اند.

در ۱۹ سپتامبر سال ۲۰۰۱، جو بایدن در دانشگاه دلور سخنرانی کرد و پیامی به حضار داد که چند دهه بعد دوباره به عنوان رئیس جمهور به آمریکایی‌ها منتقل کرد.

او گفت: «اکنون زمان ترس نیست. اکنون، زمان ادامه راه و نه بازگشت به عقب است. زمان عزاداری برای از دست‌رفته‌ها و نه سرخوردگی است. زمان تصمیم گیری و نه پشیمانی است. اما مهمتر از همه ، زمان اتحاد و نه اختلاف است چون همه ما می‌دانیم چه باید بکنیم.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه، ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ ، در بیستمین سالگرد این حمله تروریستی از سه مکانی که مورد حمله قرار گرفتند دیدار می‌کند: شهر نیویورک؛ جایی که در ساعت ۸:۴۶ صبح آن روز آفتابی یازدهم سپتامبر ، پرواز شماره ۱۱ «آمریکن ایرلاینز» با برج شمالی مرکز تجارت جهانی برخورد کرد - و ۱۷ دقیقه بعد نیز ، پرواز شماره ۱۷۵ «یونایتد ایرلاینز» به برج جنوبی اصابت کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین از پنتاگون دیدن خواهد کرد؛ جایی که ۳۴ دقیقه بعد پرواز ۷۷ «آمریکن ایرلاینز» سقوط کرد.

او همچنین به همراه معاونش کامالا هریس در میدان شنکسویل ، پنسیلوانیا؛ جایی که پرواز شماره ۹۳ «یونایتد ایرلاینز» در آنجا سقوط کرد به قربانیان ادای احترام خواهد کرد.

این گزارش با استفاده از منابعی چون خبرگزاری آسوشیتدپرس و بخش انگلیسی صدای آمریکا تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG