لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

ورزش کنید تا آلزایمر نگیرید!


تصویری از هیپوکامپ (اسبک) مغز با جزئیات بسیار دقیق
تصویری از هیپوکامپ (اسبک) مغز با جزئیات بسیار دقیق

پژوهشگران دلیل دیگری برای تشویق مردم به ورزش پیدا کرده اند: جلوگیری از زوال مغز و ابتلا به آلزایمر

یک پژوهش جدید درباره افراد گروه سنی بالا که در خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بودند نشان داده که فعالیت معتدل جسمانی می تواند جلوی کوچک شدن هیپوکامپ مغز را بگیرد. هیپوکامپ که در فارسی به آن اَسبَک هم گفته می شود، بخشی از دستگاه کناره ای مغز است که مرکز یادگیری و حافظه است. این مرکز در صورت ابتلا به آلزایمر از نخستین نقاط مغز است که آسیب می بیند. در صورت بروز بیماری های شدید عفونی هم این بخش زودتر از بخش های دیگر مغز آسیب می بیند.

دکتر جی کارسون اسمیت، پژوهشگر مکانیسم بدن انسان در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه مریلند، در تحقیق اخیر نوشته:
«خبر خوش این است که فعالیت جسمانی می تواند انسان را در برابر زوال اعصاب که با ابتلا به آلزایمر مرتبط است، محافظت کند. ما دریافتیم که فعالیت جسمانی به طور بالقوه می تواند حجم هیپوکامپ مغز را در افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند، حفظ کند – که معنی اش این است که احتمالاً می توانیم زوال مغز و شروع ابتلا به جنون فراموشی را در افراد به تأخیر بیاندازیم.»

دکتر اسمیت می گوید فعالیت جسمانی در کمک به حفظ حافظه افراد به ویژه در سنین بالا کارآیی زیادی دارد.

دکتر اسمیت و همکارانش برای این پژوهش، چهار گروه از بزرگسالان تندرست بین ۶۵ تا ۸۹ ساله را برگزیدند.
افراد انتخاب شده همگی در طول یک دوره هجده ماهه توانایی های شناختیِ عادی از خود نشان دادند. در ابتدا و انتهای دوره ۱۸ ماهه، حجم بخش هیپوکامپ مغز این افراد هم از طریق ام آر آی اندازه گیری شد.

سپس پژوهشگران افراد تحت مطالعه را – بر اساس میزان ریسک ابتلا به آلزایمر و میزان فعالیت جسمانی – به چهار گروه تقسیم کردند. ریسکِ آلزایمر با در نظر گرفتن میزان پروتئین هایی که در جلوگیری یا ابتلا به این بیماری نقش دارند، تعیین شد.

در پایان دوره ۱۸ ماهه پژوهش، کوچک شدن حجم بخش هیپوکامپ مغز در دو گروه از این چهار گروه مشاهده شد: افرادی که ریسک بالای ابتلا به آلزایمر داشتند، و افرادی که ورزش نمی کردند. حجم بخش هیپوکامپ مغز دو گروه دیگر تغییری نکرد. دکتر کرک اریکسون، دانشیار روانشناسی در دانشگاه پیتسبورگ می گوید:
«این نخستین تحقیق در این باره است که فعالیت های جسمانی چطور بر از دست دادن حجم هیپوکامپ مغز افرادی که به لحاظ ژنتیکی در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند، اثر می گذارد. روش دیگری برای حفظ حجم بخش هیپوکامپ مغز در افرادی که احتمال ابتلا به آلزایمر در آنها بالاست، وجود ندارد.»

به گفته آقای اسمیت، پژوهش اخیر شواهد بیشتر به دست می دهد که ورزش نقش حفاظتی در برابر زوال قوه شناخت انسان ایفا می کند.

بنیاد آلزایمر آمریکا اعلام کرده که بیش از پنج میلیون نفر از مردم این کشورمبتلا به آلزایمر هستند. با توجه به رشد سنی جمعیت در آمریکا، این رقم تا سال ۲۰۵۰ سه برابر می شود.
XS
SM
MD
LG