لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۴

آزمایش خون برای تشخیص زودرس آلزایمر


دانشمندان نوعی از آزمایش خون را ایجاد کرده اند که می تواند با دقت بالا پیش بینی کند که آیا فرد به آلزایمر مبتلا خواهد شد یا نه. این آزمایش می تواند به پژوهشگران در تولید داروی آلزایمر یاری رساند.

در حال حاضر آلزایمر هیچ داروی تاثیرگذاری ندارد. تنها راه تشخیص صددرصد بیماری نیز با آزمایش های پرهزینه مغز میسر است. آزمایش خون می تواند تشخیص آلزایمر را آسانتر کند.

پژوهشگران نمونه خون ۵۲۵ فرد ۷۰ سال به بالا را تحلیل کردند. برخی از افراد هیچ نشانی از نارسایی مغزی آلزایمر نداشتند. بعضی دیگر مشکلات حافظه داشتند اما هیچ یک مبتلا به آلزایمر نبود.

پزشکان سطح بیش از ۱۴۰ لیپید یا چربی خون را اندازه گرفتند و ده نوع لیپید را شناسایی کردند که در افرادی که پنج سال بعد آلزایمر گرفتند، دچار تحول شده بود.

مارک مپستون، روان شناس اعصاب از دانشگاه راچستر در نیویورک از جمله افرادی بود که در تحقیق پژوهشگران دانشگاه جرج تاون در واشنگتن شرکت کرد.

دکتر مپستون گفت سطح لیپید، در افرادی که بعدا آلزایمر گرفتند پایینتر بود و کشف این نکته به پیش بینی بیماری کمک بسیار زیادی می کند.

دکتر مپستون می گوید: «پژوهشگران توانستند با دقت ۹۰ درصدی، افرادی را که پتانسیل ابتلا به آلزایمر را داشتند شناسایی کنند. اما این احتمال هم هست که این لیپیدها بر اثر بیماری های دیگر تغییر یافته باشند که باید بیشتر روی این بخش کار کنیم.»

دیابت بیماری شایع میان سالخوردگان است و برخی تحقیقات دیگر نارسایی متابولیک ناشی از دیابت را با افزایش خطر روان پریشی مرتبط می داند.

دکتر مپستون می گوید قبل از آن که آزمایش خون برای تشخیص آلزایمر برای عموم به اجرا درآید، کمی طول می کشد.

به گفته دکتر مپستون، وقتی که این آزمایش در دسترس عموم قرار گیرد شاید افراد بخواهند که از آن برای برنامه ریزی مالی برای سلامت خود در آینده بهره گیرند «اما بدون درمان، این اطلاعات چندان فایده ای ندارد. وقتی که درمانی برای آلزایمر یافت شود، این آزمایش کوچک می تواند اهمیت فراوانی بیابد زیرا آن موقع می توانیم افرادی که در آینده احتیاج به درمان پیدا می کنند را می یابیم و در موقع مناسب آن را آغاز می کنیم.»
دکتر مپستون می گوید پزشکان این روش جدید تشخیص آلزایمر را با چشمداشت به کشف داروهای جدید برای آلزایمر کشف کردند.
XS
SM
MD
LG