لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

گزارش علمی : ارتباط ویتامین «ب» با پیشرفت بیماری آلزایمر


کارول پیرسون ، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

یافته های یک پژوهش جدید حاکی از آن است که مصرف ویتامین ب، سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر را کاهش نمی دهد و ممکن است افسردگی برخی از بیماران مبتلا را افزایش دهد.

پژوهشگران در جستجوی شیوه هایی بوده اند تا پیشرفت بیماری آلزایمر را کند کنند. هر روز تعداد بیشتری از مردم سراسر جهان به این بیماری مبتلا می شوند.

زندگی گری و مری، پس از ظهور علائم بیماری آلزایمر در مری به طور قابل توجه تغییر کرد.

گری می گوید زندگی که به نظر ما طبیعی بود، ناگهان دچار دگرگونی شد، اما در عین حال ما را به هم نزدیک تر کرد.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده هر پنج سال یک بار تعداد بیماران مبتلا به آلزایمر، افراد بین سن ۶۵ تا ۸۵ سال، دو برابر می شود. اما اگر شروع بیماری را بتوان تا پنج سال به تعویق انداخت تعداد مبتلایان سراسر جهان به نصف کاهش می یابد.

پزشکان امیدوارند تجویز مقادیر بالای ویتامین ب سرعت نابودی سلول های مغز را کاهش دهد و پیشرفت بیماری آلزایمر را کند کند.

یافته های پژوهش جدید حاکی از آن است که نه تنها تجویز ویتامین ها دراین امر موثر نبوده اند، بلکه به افزایش سطوح افسردگی بیمارانی که ویتامین ب مصرف کرده بودند نیز منجر شده است.

پال آیسین، استاد دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو و یکی از پژوهشگران این پروژه، می گوید :« متاسفانه نتایج این تحقیق ناامید کننده بود، چرا که تجویز مقادیر زیاد ویتامین ب تاثیر مطلوبی بر این بیماری نداشته است. در بدن بیماران مبتلا به آلزایمر، سطوح یک ماده ترکیبی شیمیایی به نام هوموسیستین افزایش می یابد. انواع ویتامین ب، سبب تجزیه اتم های ماده شیمیایی هوموسیستین خون می شود.

بنابراین پزشکان ارتباط مقادیر بالای ویتامین ب تجویز شده به بیماران مبتلا به آلزایمر و کند شدن پیشرفت بیماری و از دست دادن حافظه را تحقیق کردند.

۲۴۰ بیمار ویتامین ب و ۱۷۰ بیمار دیگر دارونما مصرف کردند. مصرف ویتامین سطوح هوموسیستین را حدود ۲۵ درصد کاهش داد، اما سرعت افت توانایی حافظه در هر دو گروه یکسان بود.

این پژوهش در نشریه تخصصی انجمن پزشکی آمریکا منتشر خواهد شد.


XS
SM
MD
LG