لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

ماراتن ٢٧ ساعته در سنای آمریکا؛ طرح مبارزه با تغییرات اقلیمی و کاهش قیمت داروها تصویب شد


ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا
ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا

مجلس سنای آمریکا روز یکشنبه طرح ۴۳۰ میلیارد دلاری مبارزه با تغییرات اقلیمی، کاهش قیمت داروها، و افزایش مالیات‌ برخی شرکت‌ها را تصویب کرد.

تصویب این طرح پیروزی بزرگی برای جو بایدن محسوب می‌شود و دموکرات‌ها امیدوارند شانس آنها برای حفظ کنترل کنگره در انتخابات پیش رو را تقویت کند.

«قانون کاهش تورم» پس از ماراتن ٢٧ ساعته مناظرات میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان و با رای سرنوشت‌ساز کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری و رئیس سنا، با ۵۱ رای موافق در برابر ۵٠ رای مخالف به تصویب رسید.

این طرح اکنون برای تصویب به مجلس نمایندگان فرستاده می‌شود و پس از تصویب احتمالی در روز جمعه، با امضای جو بایدن به قانون تبدیل خواهد شد.

طرح مورد نظرد خواستار بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری ایالات متحده برای مقابله با تاثیرات تغییرات اقلیمی است و ٣٧٠ میلیارد دلار را به تقویت انرژی پاک تخصیص می‌دهد و شهروندان آمریکایی را به خریدن اتومبیل‌های برقی تشویق می‌کند.

این طرح همچنین برای اولین بار در تاریخ آمریکا به دولت این کشور اجازه می‌دهد بر سر کاهش قیمت داروها برای افراد سالخورده و نیز گسترش یارانه‌های بیمه سلامت با شرکت‌های داروسازی مذاکره کند.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا، تصویب این طرح توسط سنا را تاریخی خواند و گفت لایحه مزبور آمریکا را برای دهه‌ها تغییر خواهد داد.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا
چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا

در مقابل، جمهوری‌خواهان با تکیه بر این استدلال که این طرح به تورم رسیدگی نمی‌کند، آنرا یک اقدام چپ‌گرایانه برای از بین بردن فرصت‌های شغلی می‌دانند که ممکن است مانع رشد اقتصادی و افزایش خطر رکود شود.

میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا
میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا

میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا، با انتشار بیانیه‌ای دموکرات‌ها را به بی‌توجهی به نیازهای اقشار کم‌درآمد آمریکایی متهم کرد و گفت طرح مزبور همچنین سبب تداوم آشفتگی در مرزهای جنوبی می‌شود.

XS
SM
MD
LG