لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۲

اتحادیه اروپا: «یورو قویتر می شود»


یورو، واحد پولی ۱۸ کشور از ۲۸ کشوری که عضو اتحادیه اروپا هستند
یورو، واحد پولی ۱۸ کشور از ۲۸ کشوری که عضو اتحادیه اروپا هستند

افزایش قیمت یورو میتواند مانع عمده برای بازسازی صادراتی و اقتصادی کشورهای حوزه یورو شود.

کمیسیون اتحادیه اروپا پیش بینی کرده است که بر ارزش برابری یورو در سال جاری میلادی همچنان افزوده خواهد شد و این روند در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت. روندی که می تواند مانع عمده برای بازسازی بخش صادراتی کشورهای حوزه یوروی اتحادیه اروپا شود، که بازسازی اقتصادی این حوزه بستگی حیاتی بدان دارد.

کمیسیون اتحادیه اروپا روز گذشته هشدار داد که ارزش برابری یورو - که ۱۸ کشور اروپایی به عنوان واحد پولی خود از آن استفاده می کنند - افزایش بیشتری خواهد یافت.

بر اساس برآورد این کمیسیون، امسال ارزش برابری یورو در مقابل دلار آمریکا ۵.۸ درصد، و در سال آینده میلادی نیز نزدیک به یک درصد بالا خواهد رفت.

در همین رابطه، وزیر دارایی ایتالیا از بانک مرکزی اتحادیه اروپا خواسته است تا نرخ بهره های بین بانکی را پائین آورده تا از افزایش ارزش برابری یورو جلوگیری کند. در همین حال، چند شرکت بزرگ فرانسوی نیز اعلام کرده اند که بالا رفتن قیمت یورو بر سود خالص آنها تأثیر منفی داشته است.

مقامات اقتصادی برجسته اتحادیه اروپا از هرگونه اظهار نظری مبنی بر اینکه بانک مرکزی این اتحادیه نرخ بهره بانکی را کاهش خواهد داد یا خیر خودداری کرده اند.

نرخ بهره های بین بانکی بانک مرکزی اتحادیه اروپا در حال حاضر نیم درصد در سال است، و بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که بانک مرکزی اتحادیه اروپا در نشست روز پنجشنبه خود تغییر در نرخ بهره های بانکی نخواهد داد.

اما، با توجه به آن که نرخ تورم در کشورهای حوزه یورو در ماه گذشته به کمتر از یک درصد افت کرد، یعنی به پائین ترین سطح خود در ۴ سال گذشته رسید، انتظار می رود که ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا، آمادگی خود را برای کاهش نرخ بهره های بانکی اعلام دارد.
XS
SM
MD
LG