لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

تلاشهای تازه آلمان و فرانسه برای تقويت حوزه يورو


طرح رئیس بانک مرکزی اروپا برای ایجاد صندوق کمک مالی در حوزه ارزی یورو، امیدهای جدیدی در بازارهای سهام ایجاد کرده است. طرح ماريو دراگی شامل مشارکت کشورهای حوزه يورو در ايجاد صندوق کمک مالی ۴۴۰ ميليارد يوريی است.

رهبران اتحادیه اروپا تعهد کرده اند با تمام توان برای حل بحران بدهی کشورهای حوزه یورو تلاش کنند. در این راستا، آلمان و فرانسه می خواهند با کنار گذاشتن اختلاف ها در جهت حل بحران بدهی کشورهایی همچون یونان و اسپانیا گام بردارند.

اما انگلا مرکل صدراعظم آلمان تاکید کرده یونان باید برای دريافت وام به تعهداتش عمل کند. خانم مرکل خروج يونان از حوزه يورو را پرهزينه و غيرقابل پيش بينی می خواند. وزير دارايی آلمان نيز بر اهميت کمک به يونان تاکيد کرده است، اما می گويد، آلمان نمی تواند آگاهانه پول کشور را هدر دهد.

در همين حال وزير دارايی يونان برای نهايی کردن طرح يازده و نيم ميليارد يورويی در کاهش هزينه های دولتی يونان تلاش می کند. قرار است بازرسان اروپايی و صندوق بين المللی پول که بر اجرای برنامه های رياضت اقتصادی در يونان رسيدگی می کنند، بزودی وارد آتن شوند.

رئیس بانک مرکزی اروپا اخيرا گفت، اين بانک با تمام توان و به هرقيمتی يورو را نجات خواهد داد. در پی این سخنان و نیز تعهد رهبران اروپا برای حل بحران یورو، بازارهای سهام آلمان، بريتانيا و فرانسه شاهد آرامش و رشد بوده است.

اليور راث، از مقام های بانک «کلوسور برادر سيدلر» می گويد، در حال حاضر بازار بسيار آرام است و بحران بدهی از اين بدتر نخواهد شد. راث می افزاید در اين شرايط ما در انتظار محرک های اقتصادی هستيم و فکر می کنم فرصتی بوجود آمده است که بازار سهام تدريجاً شاهد ارقام بالاتری باشد.
XS
SM
MD
LG