لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۰

اوضاع اقتصادی يونان و راهکارهای اتحاديه اروپا


در پی ناتوانی احزاب سياسی يونان در تشکيل دولت ائتلافی، هفته گذشته يک دولت موقت، اداره آن کشور را بعهده گرفت. با اشاره به نابسامانی اقتصادی اين کشور، رييس جمهوری يونان می گويد تنها در روز دوشنبه هفته گذشته، مردم نزديک به ۹۰۰ ميليون يورو، از حساب های بانکی خود در آن کشور برداشت کرده اند. هزينه های دريافت وام برای بانک های اسپانيايی نيز به علت نگرانی از سرايت بحران بدهی به اروپای جنوبی رو به افزايش گذاشته است.

«پانا جيوتيس پيکرامه نوس» روز پنجشنبه سرپرستی کابينه موقت يونان را بعهده گرفت. او در راس گروهی از استادان دانشگاهی، تکنوکرات ها و سياستمداران، دولت موقت يونان را تا انتخابات مجدد در روز هفدهم ماه ژوئن، اداره خواهد کرد. احساس کلی در يونان و در اروپا اين است که در هفته های آينده سرنوشت يونان در حوزه يورو مشخص خواهد شد.

با برداشت صدها ميليون يورو از بانک های يونان، بانک مرکزی اروپا، اعطای وام به بانک هايی که تصور می شود نمی توانند بدهی خود را بپردازند، متوقف کرده است. اما تحليلگران می گويند، به نظر نمی رسد برداشت از حساب ها، منجر به تخليه کل نقدينگی بانک ها شود. بسياری از مردم يونان می گويند يک انتخابات ديگر تنها به عمق فاجعه اضافه خواهد کرد.
از سوی ديگر هزينه دريافت وام برای بانک های اسپانيا در حال افزايش شديد است. يکی از روزنامه های اسپانيا گفت مردم در يک هفته گذشته بيش از يک ميليارد يورو از پولهای خود را از بانکهای آن کشور برداشت کرده اند.

در خبری ديگر گردشگران اروپايی از ترس بی ثباتی سياسی و ناامنی در يونان از رفتن به اين کشور خودداری ميکنند. بحران مالی و رکود پنج ساله اقتصادی، و اخيراً نيز عدم توانايی احزاب به تشکيل دولت، و در نتيجه بی ثباتی سياسی، صدمات عمده ای به صنعت جهانگردی يونان وارد آورده است. دبير کل انجمن صنعت جهانگردی يونان گفت از ۱۵ روز پيش، يعنی از پس از انتخابات پارلمانی تا بحال، تعداد توريست ها به نصف تقليل يافته است. با وجود آنکه برای جلب توريست، هتل ها قيمت های خود را بطور قابل ملاحظه ای کاهش داده اند، اما به دليل مسائل ايمنی توريست های اروپايی تمايلی به رفتن به يونان از خود نشان نميدهند. صنعت جهانگردی يونان اميدوار است که اجلاس هفته آينده سران اروپا در بروکسل از نگرانی توريستها کاسته و به صنعت جهانگردی يونان کمک کند.

از سوی ديگر در حاليکه بحران مالی و اقتصادی و احتمال خروج يونان از اتحاديه اروپا، آينده اين اتحاديه را به ترديد کشانده است، پس از دو روز مذاکره، سران ۸ کشور بزرگ اقتصادی جهان به اجلاس خود در «کمپ ديويد» در نزديکی واشنگتن پايان دادند. سران آمريکا، کانادا، آلمان بريتانيا، فرانسه، ايتاليا و روسيه، موسوم به گروه ۸، با صدور بيانيه ای اعلام کردند که در مورد اهميت بازسازی و ثبات اتحاديه اروپا به توافق رسيده اند. آنها همچنين ابراز تمايل کردند که يونان در اتحاديه اروپا باقی بماند، و از آتن خواستند تا به تعهدات خود عمل کند.

برای احيا و تقويت اقتصادی و بمنظور مقابله و جلوگيری از گسترش بحران مالی و اقتصادی اروپا، سران گروه ۸ رشد اقتصادی و ايجاد کار را ضروری خواندند و متعهد شدند که بازسازی و رشد اقتصادی را در صدر برنامه های اقتصادی خود قرار دهند، بدون آنکه برای انجام اينکار به راه حل مشترکی دست يابند.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در پايان اجلاس گروه ۸ در يک کنفرانس خبری هشدار داد که بحران مالی و اقتصادی اروپا اقتصاد جهانی را به مخاطره انداخته است. او گفت سران گروه ۸ موافقت کرده اند که رشد اقتصادی و ايجاد کار در صدر برنامه های اقتصادی آنها قرار گيرد.

اوباما گفت که کليه سران گروه ۸ معتقدند که رشد اقتصادی و ايجاد کار به بحران مالی و اقتصادی اروپا خاتمه خواهد داد. رييس جمهوری آمريکا اطمينان داد اتحاديه اروپا بر چالش های مالی و اقتصادی موجود غلبه خواهد کرد. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، نيز که همواره از سياست صرفه جويی پشتيبانی کرده است، گفت که سران گروه ۸ موافقت کردند که ضمن متعادل کردن بودجه، تلاش خود را متمرکز بر رشد اقتصادی کنند. ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، هشدار داد که بحران مالی اتحاديه اروپا در وضعيتی اضطراری است، و خواستار اقدامات قاطع و فوری در مقابله با چالش های فزاينده مالی و اقتصادی شد.

در همين حال فرانسوآ اولاند، رييس جمهوری فرانسه، و خوزه مانوئل باروسو، رييس کميسيون اتحاديه اروپا، روز شنبه در پايان اجلاس سران گروه ۸، خواستار ابقای يونان در اتحاديه اروپا شدند. آقای باروسو گفت که با تمام امکانات تلاش خواهد تا از خروج يونان از اتحاديه اروپا جلوگيری کند.
XS
SM
MD
LG