لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

حوزه یورو وخیم ترین رکود را پشت سر گذاشت


اولی رن، رئیس کمیسیون اقتصادی و پولی اتحادیه اروپا، هشدار داد که بحران مالی و اقتصادی اروپا هنوز سپری نشده است.

پس از ۱۸ ماه رکود، سرانجام اقتصاد کشورهای حوزه یورو در اتحادیه اروپا در ۳ ماهه دوم سال جاری سه دهم درصد نسبت به ۳ ماهه مشابه در سال گذشته رشد کردند، که اولین نشانه های برون رفت از وخیم ترین رکود اقتصادی تاریخی اتحادیه اروپا بشمار می رود.

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، که از واحد پولی یورو استفاده می کنند، آلمان و فرانسه بالاترین رشد اقتصادی را داشتند. در سه ماه دوم سال جاری، رشد اقتصادی آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، ۰.۷ درصد، و رشد اقتصادی فرانسه، دومین اقتصاد بزرگ اروپا نیم درصد بود، که بهترین ۳ ماهه پس از روی کار آمدن فرانسوا اولاند در ماه مه سال ۲۰۱۲ بود. و این در حالی است که هنوز ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در فرانسه بیکار هستند، نرخ بیکاری این کشور ۱۱ درصد است که بالاترین نرخ بیکاری در ۱۵ سال گذشته است.

آمار منتشر شده از بروکسل امید به توسعه اقتصادی و ثبات اقتصادی اروپا را بیشتر کرده است. اعتماد مردم به اقتصاد اروپا رو به افزایش است، توسعه بخش صنعت حوزه یورو اقتصاد اروپا را در تمام سطوح تقویت کرده از جمله مشاغل بیشتری ایجاد کرده و ارزش حجم صادرات حوزه یورو را بالا برده است.

آمارهای «یورواستات»، اداره آمار اتحادیه اروپا، که در ۳ ماهه دوم سال جاری رشد اقتصادی جمهوری چک ۰.۷ درصد، بریتانیا ۰.۶ درصد، لتونی ۰.۶ درصد، و لهستان ۰.۴ درصد بوده است. و این در حالی است که هنوز قبرس، یونان، ایتالیا، اسپانیا، بلغارستان، سوئد رشد منفی داشته اند.

اولی رن رئیس کمیسیون اقتصادی و پولی اتحادیه اروپا، از خبر رشد اقتصادی حوزه یورو - هرچند اندک - استقبال کرد، ولی هشدار داد که بحران مالی و اقتصادی اروپا هنوز سپری نشده است.

بدهی کشورهای حوزه یورو ۱۱ تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار است که بخش عمده ای از آن را کشورهای یونان، ایرلند، قبرس، اسپانیا، و پرتغال دریافت کرده اند.
XS
SM
MD
LG