لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

رویترز: اتحادیه اروپا و اوکراین پیمان امنیتی امضا می‌کنند


اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه هفتم تیر با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌ جمهوری اوکراین توافق‌نامه امنیتی امضا می‌کند و متعهد می‌شود تا سال‌های آینده به تحویل جنگ‌افزار، آموزش نظامی، و سایر کمک‌ها، به کی‌یف ادامه دهد.

بر اساس پیش‌نویس توافق که خبرگزاری رویترز مشاهده کرده، تعهد اتحادیه اروپا برای کمک به اوکراین در ۹ زمینه امنیتی و دفاعی، از جمله تحویل تسلیحات، آموزش نظامی، همکاری در صنایع دفاعی، و مین‌زدایی خواهد بود.

انتظار می‌رود ولودیمیر زلنسکی این توافق‌نامه امنیتی را در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل پایتخت بلژیک امضا کند. سفر او هنوز به‌صورت رسمی اعلام نشده است، اما به گفته دیپلمات‌ها انجام می‌شود.

این توافق‌نامه تکمیل‌کننده توافق‌های مشابهی است که بین اوکراین و سایر متحدانش برای مقابله با تهاجم نظامی روسیه امضا شده است. برخی کشورها، از جمله ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، و آلمان، پیشتر پیمان‌های امنیتی با کی‌یف امضا کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید بر اساس این پیمان، در صورت هرگونه «تجاوز در آینده»، اتحادیه اروپا و اوکراین ظرف ۲۴ ساعت درباره نیازهای کی‌یف مشورت، و به سرعت در راستای تعهدات تعیین‌شده اقدام خواهند کرد.

این سند بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر شرکای اوکراین برای ارائه تضمین‌هایی است که برای مدت طولانی در کنار کی‌یف خواهند ایستاد. این در حالی است که هنوز پایانی برای جنگ متصور نیست و چشم‌انداز فوری برای پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا یا ناتو وجود ندارد.

مقامات می‌گویند چنین توافق‌هایی مانند پیمان دفاعی متقابل بین کشورهای ناتو نیست، بلکه تعهداتی برای ارائه سلاح و کمک‌های دیگر به اوکراین برای تقویت امنیت خود و جلوگیری از هرگونه تهاجم آینده است.

پیش‌نویس سند اتحادیه اروپا می‌گوید که تعهدات این اتحادیه «در شرایطی که اوکراین مسیر اروپایی خود را دنبال می‌کند» به قوت خود باقی خواهد ماند و حداکثر ظرف ده سال آینده بازنگری خواهد شد.

براساس این سند، اتحادیه اروپا امسال بیش از ۵ میلیارد دلار به صندوق کمک نظامی اوکراین اختصاص خواهد داد.

XS
SM
MD
LG