لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۲

حملات هوایی و پهپادی متقابل روسیه و اوکراین؛ گفت‌و‌گوی کم‌سابقه وزیران دفاع آمریکا و روسیه


آسیب‌های ناشی از حمله پهپادی روسیه به حومه لویو در اوکراین (آرشیو)
آسیب‌های ناشی از حمله پهپادی روسیه به حومه لویو در اوکراین (آرشیو)

روسیه و اوکراین روز چهارشنبه ۶ تیر از حملات طرف مقابل به اهدافی در داخل خاک خود خبر دادند. این در حالی است که وزیران دفاع آمریکا و روسیه روز سه‌شنبه در تماس تلفنی کم‌سابقه‌ای با یکدیگر گفت‌و‌گو کردند.

در شرایطی که اوکراین از آسیب دیدن زیرساخت‌های اودسا در حمله هوایی روسیه خبر می‌دهد، روسیه نیز می‌گوید که اوکراین محوطه‌های نظامی در منطقه اسمولنسک را مورد حمله پهپادی قرار داده است.

به گزارش رویترز فرماندار منطقه اودسا در جنوب اوکراین روز سه‌شنبه در تلگرام گفت که حمله شبانه روسیه با موشک بالستیک به ساختمان اداری یک محوطه صنعتی اصابت کرد، اما کسی آسیب ندیده است.

وزارت دفاع روسیه نیز روز چهارشنبه ششم تیر اعلام کرد که دو پهپاد اوکراینی را بر فراز اسمولنسک سرنگون کرده است.

واسیلی آنوخین، فرماندار این منطقه، در تلگرام گفت که اوکراین تلاش داشته به تأسیسات نظامی در منطقه ویازمسکی حمله کند. هیچ تلفات یا خساراتی گزارش نشده است.

اما در گرماگرم شکایات روسیه از ارسال تسلیحات آمریکا به نیروهای اوکراینی، وزیران دفاع روسیه و آمریکا روز سه‌شنبه تماس تلفنی کم‌سابقه‌ای داشتند.

پنتاگون اعلام کرد لوید آستن، وزیر دفاع آمریکا، پس از آن که آندری بلوسوف در اردیبهشت به عنوان جانشین سرگئی شویگو متصدی وزارت دفاع روسیه شد، برای اولین بار با او گفت‌و‌گویی تلفنی انجام داد و «بر اهمیت حفظ خطوط ارتباطی در میانه جنگی که از سوی روسیه علیه اوکراین ادامه دارد» تأکید کرد.

وزارت دفاع روسیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده که این دو مقام «درباره وضعیت پیرامون اوکراین تبادل نظر کردند»، و بلوسوف «به خطر تشدید بیشتر اوضاع در ارتباط با عرضه مداوم تسلیحات آمریکا به نیروهای مسلح اوکراین اشاره کرد.»

روسیه روز دوشنبه با احضار سفیر ایالات متحده، اعتراض خود را نسبت به آن چه «استفاده از موشک‌هایی که از سوی آمریکا در اختیار اوکراین گذاشته شده، و در حمله به کریمه منجر به کشته شدن چهار نفر شد» خواند، به سفیر آمریکا اعلام کرد.

ژنرال پت رایدر، سخنگوی پنتاگون، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که اوکراین «در مورد عملیات و هدف‌گیری رأساً تصمیم می‌گیرد.»

او روسیه را مسئول حمله به اوکراین – که «به مرگ و نابودی هزاران اوکراینی بی‌گناه منجر شده» – خواند.

منبع: گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا

XS
SM
MD
LG