لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

تبادل اسرا میان روسیه و اوکراین؛ ۹۰ اسیر از هر دو طرف با میانجی‌گری امارات به خانه بازگشتند


روسیه و اوکراین پنجم تیرماه در تازه‌ترین دور تبادل اسرا با میانجی‌گری امارات متحده عربی، ۹۰ اسیر جنگی از طرف مقابل را آزاد کردند.

زندانیان آزاد شده این تبادل که پس از وقفه‌ای چهارماهه صورت گرفت، شامل سربازانی بودند که در محاصره کارخانه فولاد آزوفستال و نیروگاه چرنوبیل اسیر شده بودند.

وزارت دفاع روسیه در واکنش به این تبادل اعلام کرد اسرای آزاد شده روس در اسارت «با خطر مرگ مواجه بودند» و پس از بازگشت به مسکو تحت معاینات پزشکی قرار خواهند گرفت.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، نیز از امارات متحده عربی به خاطر تسهیل این تبادل تشکر و بر تعهد خود برای بازگرداندن تمامی اسرای اوکراینی تاکید کرد.

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی هم با بیان این که این کشور از زمان آغاز جنگ، با حفظ بی‌طرفی خود، به تلاش‌های میانجی‌گرانه برای تبادل اسرا بین روسیه و اوکراین ادامه داده اعلام کرد موفقیت این میانجی‌گری به دلیل روابط خوب این کشور با هر دو طرف میسر شده است.

روسیه و اوکراین ۱۲ بهمن‌ماه گذشته نیز هر یک حدود ۲۰۰ اسیر جنگی را مبادله کردند.

تبادل زندانیان یکی از معدود زمینه‌های همکاری بین اوکراین و روسیه است به طوریکه دو طرف از زمان شروع جنگ، صدها سرباز و همچنین اجساد کشته‌شدگان یکدیگر را پس داده‌اند.

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از تاریخ ۵ اسفند ۱۴۰۰ آغاز شد. این تهاجم بزرگ‌ترین حملهٔ نظامی متعارف به خاک اروپا از زمان جنگ جهانی دوم است.

چهار روز قبل از این تهاجم همه‌جانبه، روسیه به‌طور رسمی «جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک»، دو کشور خودخوانده در منطقه دونباس در شرق اوکراین را به‌رسمیت شناخت و نیروهای خود را به این مناطق اعزام کرد.

این تهاجم با محکومیت گسترده بین‌المللی، از جمله تحریم‌های شدید آمریکا و غرب علیه روسیه، رو‌به‌رو شد.

XS
SM
MD
LG