لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

روند مذاکرات برای پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا آغاز شد


اوکراین مذاکرات با اتحادیه اروپا را برای عضویت در این بلوک از روز سه‌شنبه پنجم تیر آغاز کرد؛ روندی که ممکن است سالها طول بکشد و روسیه بارها سعی کرده است از آن جلوگیری کند.

این مذاکرات حدود یک دهه پس از آن انجام می‌شود که روسیه شبه جزیره کریمه اوکراین را تصرف و به خاک خود الحاق کرد، تا کی‌یف را از گسترش رابطه با غرب باز دارند.

مذاکرات پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا در جریان کنفرانس میان‌دولتی در لوکزامبورگ کلید خورد. اولگا استفانیشینا، معاون نخست وزیر اوکراین سرپستی هیأت اوکراینی را بر عهده دارد.

دنیز شمیهال، نخست وزیر اوکراین، در آغاز مذاکرات از این روز به عنوان آغاز «فصلی جدید» در روابط اوکراین و اتحادیه اروپا یاد کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، پس از موافقت اتحادیه اروپا با مذاکرات، در پستی در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «نسل‌های ما در حال تحقق رویای اروپایی خود هستند. اوکراین در حال بازگشت به اروپا است.»

کشور خواهان عضویت باید قوانین و استانداردهای خود در رابطه با موضوعاتی چون حمل و نقل کالا، دغدغه‌های زیست محیطی و امنیت را با سیاست‌های اتحادیه اروپا هماهنگ کند.

هر ۲۷ کشور عضو باید با الحاق آن کشور در اتحادیه اروپا موافقت کنند.

مجارستان از نظر تاریخی حامی الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا و ناتو نبوده است.

یانوس بوکا، نماینده مجارستان در اتحادیه اروپا، گفت: «ما هنوز در ابتدای فرآیند غربالگری قرار داریم. خیلی سخت است که بگوییم اوکراین در چه مرحله‌ای است، ولی آنطور که می‌بینم، با معیارهای الحاق بسیار فاصله دارند.»

اوکراین در صورت گرفتن عضویت، از نظر مساحت از فرانسه پیشی می‌گیرد و به بزرگترین عضو این بلوک تبدیل می‌شود.

از سوی دیگر وضعیت این کشور به عنوان تولیدکننده برتر غلات بر سیاست کشاورزی اتحادیه اروپا تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

این مذاکرات ممکن است سالها به طول انجامد. ترکیه نزدیک به دو دهه است که بدون رسیدن به نتیجه‌ای در مذاکرات الحاق، در انتظار به سر می‌برد.

آلبانی، بوسنی و هرزگوین، گرجستان، مونته نگرو، مقدونیه شمالی و صربستان نیز دیگر کشورهای در فهرست انتظار پیوستن به اتحادیه اروپا هستند.

اوکراین قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ عضویت در اتحادیه اروپا را به دست آورد، اما ابتدا باید ده‌ها اصلاحات ساختاری و قانونی اعمال کند.

XS
SM
MD
LG