لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

مارک روته، نخست وزیر هلند و «مخالف سرسخت پوتین» دبیرکل جدید ناتو شد


مارک روته
مارک روته

پایگاه رسمی ناتو، چهارشنبه ۶ تیر اعلام کرد که «متحدان ناتو، مارک روته را به عنوان دبیرکل بعدی انتخاب کردند.»

براساس این اطلاعیه، شورای آتلانتیک شمالی تصمیم گرفت تا مارک روته، نخست وزیر هلند را به‌عنوان دبیرکل بعدی ناتو و جانشین ینس استولتنبرگ، منصوب کند.

روته از اول اکتبر سال میلادی ۲۰۲۴، زمانی که دوره ریاست استولتنبرگ پس از ده سال ریاست ائتلاف به پایان می‌رسد، وظایف خود را به عنوان دبیر کل برعهده خواهد گرفت.

در نخستین واکنش‌ها به این خبر، شبکه «ان.بی.سی» نوشت که دلیل انتخاب مارک روته، از منتقدان سرسخت ولادیمیر پوتین و متحد سرسخت اوکراین؛ این است که از یک سو جنگ در اوکراین بیداد می‌کند و از سوی دیگر نگرش آینده ایالات متحده نسبت به ائتلاف فراآتلانتیک، مبهم است.

ناتو تصمیمات را با اجماع اتخاذ می‌کند، بنابراین روته، که پس از نزدیک به ۱۴ سال نخست وزیری هلند را ترک می‌کند، تنها زمانی می‌تواند تایید شود که ۳۲ عضو ائتلاف از او حمایت کنند.

انتصاب روته پس از آن که تنها رقیب او برای این پست، رئیس جمهور رومانی، کلاوس یوهانیس، هفته گذشته اعلام کرد که رقابت را ترک کرده است، رسمی شد.

سفرای ۳۲ عضو ائتلاف در نشستی در مقر ناتو در بروکسل این تصمیم را گرفتند.

روته گفت که مشتاقانه منتظر است تا این سمت را «با قدرت زیاد» آغاز کند.

او تاکید کرد: «ائتلاف سنگ بنای امنیت جمعی ما بوده و خواهد ماند. رهبری این سازمان مسئولیتی است که من آن را ساده نمی‌دانم.»

روته پس از اعلام علاقه خود به این سمت در سال گذشته، حمایت اولیه اعضای اصلی ائتلاف از جمله ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان را به‌دست آورد.

اعضای دیگر، به ویژه کشورهای اروپای شرقی که معتقد بودند این پست برای اولین بار باید به شخصی از منطقه آنها داده شود، محتاط‌‌ تر بودند اما سرانجام به این ائتلاف پیوستند.

ان.بی.سی پیش بینی می‌کند که مارک روته با «چالش حفظ حمایت متحدان از نبرد اوکراین علیه تهاجم روسیه روبرو خواهد شد و در عین حال باید از کشاندن مستقیم ناتو به جنگ با مسکو محافظت کند.»

این شبکه خبری می‌افزاید که چالش دیگر دبیرکل جدید ناتو این است که «احتمال دارد دونالد ترامپ بدبین به ناتو، پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر به کاخ سفید بازگردد» موضوعی که به دلیل اختلافات گذشته با او؛ خوشایند اعضای ناتو نیست.

XS
SM
MD
LG