لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

رویترز از قول یک منبع اروپایی: ایران پذیرفته مذاکرات برجام بر اساس توافق‌های قبلی ادامه یابد


نشست کمیسیون مشترک برجام در وین - دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰
نشست کمیسیون مشترک برجام در وین - دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰

یک روز پس از ازسرگیری دوباره دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران و قدرت‌های جهانی در وین، یک منبع آگاه اروپایی می‌گوید تهران پذیرفته مذاکرات را بر اساس متون توافق شده در ماه ژوئن پیگیری کند.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و ایالات متحده به منظور بازگشت دوجانبه به پیروی کامل از برجام، با هماهنگی اتحادیه اروپا و حضور دیگر اعضای این توافق از ماه آوریل امسال آغاز و پس از برگزاری شش دور، در ماه ژوئن متوقف شد.

دور هفتم مذاکرات پس از پنج ماه، دوشنبه هفته گذشته برگزار و پس از چند روز متوقف شد. دلیل آن پیش‌نویس‌های پیشنهادی دولت جدید ایران در دو حوزه تحریم‌ها و هسته‌ای بود که هیئت‌ها نیاز به مشورت با دولت‌هایشان داشتند.

طرف‌های مذاکره با ایران، که اصرار دارند مذاکرات از همان نقطه‌ای که در ژوئن متوقف شد ازسر گرفته شود، این پیشنهادها را غیرقابل پذیرش دانشته و گفتند نتایج حاصل شده در شش دور مذاکره قبلی در آنها نادیده گرفته شده است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه از قول یک منبع آگاه اروپایی نزدیک به مذاکرات که هویت او را فاش نکرده است نوشت، هیئت ایرانی پذیرفته است مذاکرات بر اساس محتوای متونی که تا ژوئن مورد توافق گرفته بود، ادامه پیدا کند.

بر اساس این گزارش، وی با این حال تاکید کرده است که در چند روز آینده معلوم خواهد شد آیا مذاکره‌کنندگان دولت ابراهیم رئیسی در عمل نیز مذاکرات را بر اساس توافق‌های حاصله در دولت حسن روحانی ادامه می‌دهند یا خیر.

میخائیل اولیانف نماینده روسیه در وین نیز در توییتی نوشت مذاکرات بر اساس پیش‌نویس‌های تدوین شده در بیستم ژوئن (تاریخ پایان دور ششم) دنبال خواهد شد، با این حال نقطه نظرات ایرانی‌ها باید به‌طور مناسب مورد بحث قرار بگیرد.

کاخ سفید روز پنجشنبه هشدار داد اگر دیپلماسی در این مذاکرات به نتیجه نرسد و اگر برنامه هسته‌ای ایران به سرعت ادامه یابد، چاره‌ای جز اتخاذ «تدابیر اضافی» برای محدود کردن بیشتر بخش‌های درآمدزای ایران نخواهد ماند.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید جزئیات تدابیر اضافی مورد اشاره را بیان نکرد، اما گفت به خواست جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، دولت ایالات متحده خود را برای روی آوردن به گزینه‌های دیگر در برابر ایران آماده می‌کند.

همزمان سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در نشست خبری روزانه خود در واشنگتن گفت چند روز طول خواهد کشید تا در مورد این که آیا ایران انعطاف لازم را در مذاکرات هسته‌ای جاری در وین دارد قضاوت کنیم.

ند پرایس گفت ما خیلی واضح گفته‌ایم که جمهوری اسلامی ایران نخواهد توانست با زمان بازی کند و تشدید فعالیت‌های هسته‌ای و تحریک‌هایش هیچگونه اهرم فشار اضافی در اختیار ایران در این مذاکرات نخواهد گذاشت.

وی با این حال بار دیگر تاکید کرد که دولت پرزیدنت بایدن همچنان خواهان دستیابی یک راه حل دیپلماتیک برای مساله هسته‌ای ایران است و گفت واشنگتن امیدوار است تهران نیز همین را بخواهد و به دنبال بحران نباشد.

XS
SM
MD
LG