لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

وزارت خارجه آمریکا: دنبال بحران نیستیم و امیدواریم ایران نیز نباشد


ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده - آرشیو
ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در نشست خبری روزانه خود گفت چند روز طول خواهد کشید تا در مورد این که آیا ایران انعطاف لازم را در مذاکرات هسته‌ای جاری در وین دارد قضاوت کنیم.

ند پرایس به خبرنگاران گفت، «احتمالا چند روز دیگر تا زمانی که حس کنیم ایرانی‌ها در مسیر ادامه این دور از مذاکرات هستند ... و تمایل دارند انعطاف‌پذیری از خود نشان دهد یا خیر نیاز خواهد بود.»

وی در پاسخ به این پرسش که اگر تهران در پی خرید زمان بیشتر یا پیدا کردن نقطه ضعف آمریکا باشد واکنش چه خواهد بود، گفت در این صورت به شما اطمینان می‌دهم که «به‌شدت شگفت‌زده» خواهد شد.

ند پرایس افزود، ما خیلی واضح گفته‌ایم که ایران نخواهد توانست با زمان بازی کند و تشدید فعالیت‌های هسته‌ای و تحریک‌هایش هیچگونه اهرم فشار اضافی در اختیار ایران در این مذاکرات نخواهد گذاشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در ادامه خاطر نشان کرد که اینگونه اقدامات از سوی جمهوری اسلامی ایران تنها ما را به نقطه یک «بحران بالقوه» نزدیک می‌کند و ما به دنبال بحران نیستیم.

وی تاکید کرد که واشنگتن خواهان یک راه حل دیپلماتیک برای مساله هسته‌ای ایران است و امیدوار است تهران نیز همین را بخواهد و به دنبال بحران نباشد.

دور هفتم مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای بازگشت دوجانبه به پیروی کامل از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ از دوشنبه هفته گذشته در وین آغاز شد و پس از یک وقفه چند روزه، از امروز ازسر گرفته شد.

طرف‌های مذاکره با ایران از پیشنهادهای دولت ابراهیم رئیسی در دو حوزه تحریم و هسته‌ای راضی نیستند و آن را غیرقابل قبول خوانده و گفته‌اند مصالحه‌هایی که در شش دور قبل حاصل شده را نادیده گرفته است.

سخنگوی کاخ سفید پیشتر در روز پنجشنبه اعلام کرد که به خواست جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، دولت او خود را برای روی آوردن به «گزینه‌های دیگر» در صورت شکست دیپلماسی در وین آماده می‌کند.

جن ساکی گفت، اگر دیپلماسی نتواند مذاکرات را به مسیر درست ببرد و برنامه هسته‌ای ایران به سرعت ادامه یابد، چاره‌ای جز اتخاذ تدابیر اضافی برای محدود کردن بیشتر بخش های درآمدزای ایران نخواهیم داشت.»

وزارت خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه از حرکت دولت پرزیدنت بایدن به سمت اجرای سخت‌گیرانه تحریم‌ها علیه ایران خبر داد و گفت یک هیئت بلندپایه هفته آینده به همین منظور به امارات متحده عربی خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG