لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

ند پرایس: گفتگوی غیرمستقیم سخت است و اگر با ایرانی‌ها مذاکرات مستقیم داشتیم، کارآمدتر بود


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده ، روز چهارشنبه ١٧ آذر در کنفرانس خبری روزانه با اشاره به از سرگیری دور هشتم گفت‌وگوها در وین اتریش گفت رابرت مالی و دیگر اعضای هیئت مذاکره‌کننده آمریکا این هفته به گفت‌وگوها می‌پیوندند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده تاکید کرد گفت‌وگوها باید از جایی که در دور ششم پایان یافت، از سرگرفته شود و بر اساس پیشرفت‌های چشمگیری که گروه پنج به‌علاوه یک با ایران در برخی از حوزه‌ها به آنها دست یافت، ادامه یابد.

وی در ادامه افزود ایالات متحده همچنان معتقد است که بازگشت به پیروی متقابل از برجام «ممکن» است و به همین دلیل واشنگتن به ادامه دور هفتم مذاکرات باز می‌گردد و مذاکرات غیرمستقیم با ایران را ادامه خواهد داد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، دیپلماسی بهترین گزینه برای ایالات متحده و دیگر طرف‌های گروه پنج به‌علاوه یک است و ابراز امیدواری کرد طرف ایرانی نیز منافع بازگشت به پیروی متقابل از برجام برای مردم ایران را دریافته باشد.

آقای پرایس در پاسخ به پرسشی، از غیرمستقیم بودن گفت‌وگوها میان ایالات متحده و ایران به عنوان یکی از چالش‌های مذاکرات جاری در وین نام برد و افزود: «ما معتقدیم اگر قادر به انجام مذاکرات مستقیم با ایرانی‌ها بودیم، این گفت‌وگوها بسیار کارامدتر می‌بودند و به پیشرفت بیشتری، شاید با سرعت بیشتری، دست می‌یافتیم.»

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسشی درباره مدت زمان احتمالی این گفت‌وگوها گفت نمی‌داند مذاکرات جاری چقدر طول خواهند کشید.

وی دلیل پایان سریع مرحله نخست دور هفتم گفت‌وگوها را پی‌بردن ایالات متحده، تروئیکای اروپا، و حتی چین و روسیه به غیرجدی بون نیت ایران دانست.

دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام در وین از روز دوشنبه ٨ آذر و پس از وقفه‌ای شش ماهه به دلیل روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در ایران از سر گرفته شدند.

XS
SM
MD
LG