لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

نشست وزرای دارایی حوزه یورو برای تشکیل ائتلاف بانکی


وزیر دارایی آلمان: مشکلات برای حصول به توافق همچنان بر جای است و در موارد متعددی اختلاف نظر وجود دارد.

وزرای دارایی کشورهای حوزه یورو در پی مذاکرات فشرده روز سه شنبه و رسیدن به توافقی پیرامون یکی از جاه طلبانه ترین پیشنهادات اصلاحات مالی هستند.

کسب توافق آلمان به نظر دشوار می رسد. همزمان با گردآمدن وزرای دارایی کشورهای حوزه یورو در بروکسل، انگلا مرکل صدراعظم آلمان بر اهمیت مذاکره برای تکمیل ائتلاف بانکی تاکید ورزید و این ائتلاف را مهم ترین دستاورد اتحادیه اروپا در این خصوص توصیف کرد.

مذاکره پیرامون احتمال شکل گیری یک ائتلاف بانکی تاکنون به نتیجه نرسیده و با نزدیک شدن پایان سال ۲۰۱۳ نیاز به دست یافتن به توافقی دراین خصوص بیش از گذشته حس می شود.

وزیر دارایی آلمان به خبرنگاران گفته است که مشکلات برای حصول به توافق همچنان بر جای است و در موارد متعددی اختلاف نظر وجود دارد.

کمیسیونر اقتصادی اتحادیه اروپا که در محل مذاکرات است، از وزرای دارایی حاضر در نشست خواسته تا در آستانه کریسمس تلاش خود برای کسب توافق را افزون کنند.

از سوی دیگر، مدارکی که میان دیپلمات های شرکت کننده در این نشست رد و بدل شده و توسط خبرنگاران رویترز نیز دیده شده، حاکی از افزون شدن پیچیدگی و ساختار دشوار عملی کردن ایده تعطیل کردن تعدادی بانک برای تشکیل ائتلاف بانکی تازه ای در حوزه یوروست، به ویژه از این روی که آلمان که بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپاست، با تصمیم تعطیلی بانک هایی که اکنون فعالند، مشکل دارد.

وزیر دارایی ایرلند نیز پیشنهاد تعطیلی شماری بانک و تشکیل ائتلاف تازه بانکی در حوزه یورو را فرایندی بسیار پیچیده خواند.

روز چهارشنبه، وزرای دارایی شمار بیشتری از کشورهای حوزه یورو به مذاکرات می پیوندند. طبق پیش نویس طرح های ارائه شده، بانک های حوزه یورو نقدینگی لازم را برای عملی کردن تعطیلی بانک هایی که در فرایند اعطای وام، خود بدهکارند، تامین خواهند کرد و این هزینه به طور تقریبی ۵۵ میلیارد یورو خواهد بود که طی ده سال باز پرداخت می شود.

فرانسه نگران آن است که چرخه معیوب کوشش دولت های ضعیف اروپایی برای حمایت از بانک های ضعیف ادامه یابد. بسیاری از سیاستگذاران اتحادیه اروپا خواهان پذیرش مسئولیت مالی کسری احتمالی بودجه از سوی صندوق اتحادیه اروپا هستند، اما آلمان با این طرح مخالف است.
XS
SM
MD
LG