لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

اقتصاد اتحادیه اروپا بهبود یافته است


فرانسوا اولاند، کمتر از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا به بهبود اقتصاد کشورش امیدوار است.
فرانسوا اولاند، کمتر از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا به بهبود اقتصاد کشورش امیدوار است.

میزان رشد اقتصادی کشورهای حوزه یورو در ۴ ماه پیاپی اخیر، مثبت بوده است.

اغلب اروپاییان، اعم از مردم عادی و اقتصاددانان و کارشناسان بازار سرمایه، به بهبود اوضاع حوزه یورو خوشبین اند، اما بدبینی فرانسه، به عنوان دومین اقتصاد بزرگ حوزه یورو، تردیدهایی در چشم انداز این بهبود بوجود آورده است.

آمار رسمی کمیسیون مالی اتحادیه اروپا، بر خلاف پیش بینی اقتصاددانان، طی هفت ماه متوالی اخیر، از رشد اقتصادی کشورهای حوزه یورو حکایت دارد.

اقتصاد حوزه یورو در تقلاست تا از بحران شدید بدهی خارج شود؛ بحرانی که نزدیک بود اقتصاد حوزه یورو را با مشکلات جدی و غیرقابل جبران روبرو کند.

نرخ بالای بیکاری در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بدهی های سنگین، خروج اقتصاد آن را از حالت بحران و رکود دشوار کرده است.

آمار رسمی کمیسیون اقتصاد اتحادیه اروپا حاکی از آن است که از پنج اقتصاد بزرگ حوزه یورو، تنها فرانسه است که به نظر نمی رسد اهتمام دیگر کشورها را برای بهبود وضع اقتصاد خود داشته باشد.

به رغم آن که فرانسه به لحاظ اقتصادی رشد عمده ای نکرده و در ماه نوامبر (ماه جاری میلادی) با رکود اقتصادی نیز روبه رو بوده، و با وصف این که نباید نقش اقتصاد فرانسه و تاثیر آن بر اقتصاد اتحادیه اروپا را نادیده گرفت، کارشناسان اقتصادی اروپا معتقدند که اوضاع اقتصادی اتحادیه اروپا در مجموع به بهبود است.

اقتصاد اسپانیا، که به رکود شدیدی گرفتار بود، در ماه اخیر رشد کرده است. تورم در حوزه ۱۷ کشور یورو در ماه اکتبر امسال به ۷ دهم درصد رسیده که پایین ترین نرخ آن طی چهار سال اخیر بوده است.
XS
SM
MD
LG