لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۱

دگرگونی اقتصاد فرانسه و اسپانیا، موضوع نشست سران دو کشور


مادرید، نوامبر ۲۰۱۳
مادرید، نوامبر ۲۰۱۳
نخست وزیر اسپانیا و رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در مادرید دیدار می کنند. برخی ناظران اقتصادی می گویند به نظر می رسد که نقش این دو کشور وارونه شده باشد، گویی به جای اسپانیا، این بار فرانسه است که دچار گرفتاری شدید مالی است و خواهان نجات یافتن از گره کوری که اقتصاد آن گرفتار آن شده است. حدود یک سال پیش، وضع وارونه بود و مادرید از پاریس کمک می خواست.

همزمان با بحران و رکود اقتصادی در فرانسه، اسپانیا، ژاپن و ایالات متحده موفق شده اند خود را از رکود اقتصادی نجات دهند و اسپانیا نیز توانسته اقتصاد خود را، هر چند کند، پیش ببرد و رشد دهد.

از این روی، صادرات اسپانیا و سرمایه گذاری خارجی در آن کشور رو به افزایش است و به نظر می رسد که اسپانیا برای نخستین بار طی چند دهه اخیر، توانسته روی پای خود بایستد.
اسپانیا اخیرا توانسته از فرانسه پیشی بگیرد و به عنوان بزرگترین تولید کننده خودرو در اروپا شناخته شود.

بانک های فرانسه بر خلاف بانک های اسپانیا نیاز نداشته اند که از اتحادیه اروپا وام بگیرند تا بتوانند هزینه های معمول خود را تامین کنند.

فرانسه در این حال از اقتصادهای بزرگ جهان است و در قیاس با اسپانیا، اقتصاد بسیار بزرگتری دارد.

با وصف بهبود وضع اقتصادی، اسپانیا همچنان با نرخ بالای بیکاری مواجه است که انتظار نمی رود تا سال ۲۰۱۵ تغییر کند. نرخ بیکاری در اسپانیا ۲۵ درصد است، و در فرانسه ۱۰ درصد.
.
اما این نرخ بیکاری برای فرانسه که یکی از پنج اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپاست، نرخ بالایی است. با این وصف، انتظار می رود که فرانسه با توجه به بزرگی اقتصاد و وزن سیاسی که در جهان دارد، موفق شود خود را از این شرایط بحرانی اقتصاد نجات دهد.

کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا پیش بینی کرده که اقتصاد اسپانیا در سال جاری میلادی یک و سه دهم درصد رشد داشته باشد و در سال ۲۰۱۴ یک و هشت دهم درصد. این درحالی است که برآورد این کمیسیون در مورد تولید ناخالص ملی فرانسه آن است که این میزان تولید، در سال جاری ۲ دهم درصد، در سال آینده ۹ دهم درصد و در سال ۲۰۱۵ یک و ۷ دهم درصد باشد.

به رغم تفاوت اقتصاد فرانسه و اسپانیا، در واقع دولت هر دو کشور ساختاری مشابه را برای اعمال اصلاحات اقتصادی با هدف بهبود شرایط زندگی مردم اعمال کرده اند. با وجود شباهت فراوان، یک مورد تفاوت میان عملکرد دو دولت در این خصوص وجود دارد و آن این است که اسپانیا به تبعیت از توصیه های آلمان، راهکارهای ریاضت اقتصادی را اعمال کرده؛ کاری که فرانسه انجام نداده است.

برخی تحلیلگران اقتصادی می گویند اقتصاد فرانسه به رغم تمامی مشکلات، هنوز سرپاست، اما اسپانیا در عمل چاره ای جز اعمال راهکارهای ریاضت اقتصادی نداشته است. مهم آن است که در فرانسه اصلاحات بنیادین اقتصادی انجام نشده است.
XS
SM
MD
LG