لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۸

تلاش بریتانیا برای تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و چین


دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و لی کچیانگ، همتای چینی اش هنگام ورود به تالار بزرگ خلق چین
دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و لی کچیانگ، همتای چینی اش هنگام ورود به تالار بزرگ خلق چین

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در تلاش برای برقراری تجارت آزاد بین چین و اتحادیه اروپا به پکن رفت

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در تلاش برای برقراری تجارت آزاد بین چین و اتحادیه اروپا به پکن رفت.

آقای کامرون گفت که می خواهد زمینه را برای تجارت آزاد ده ها میلیارد دلاری بین اتحادیه اروپا و چین فراهم سازد. و این در حالی است که بریتانیا در مورد عضویتش در اتحادیه اروپا با مخالفت و مشکلات فزاینده ای روبرو شده است.

نخست وزیر بریتانیا برای یک دیدار سه روزه و به همراه ۱۰۰ تن از صاحبان مشاغل به چین رفته است، که در نوع خود بزرگترین مأموریت تجاری این کشور محسوب می شود. آقای کامرون گفت که می خواهد کشورش نقش مهمی در گسترش روابط تجاری اتحادیه اروپا با چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، داشته باشد. در همین رابطه، او افزود که در نظر دارد تا با مقامات پکن در مورد توسعه اقتصادی چین، و باز کردن بازارهای این کشور به روی سرمایه گذاران، صاحبان صنایع، و مشاغل اتحادیه اروپا، مذاکره کند.

کِیکسن، مجله هفتگی اقتصادی چین، به نقل از نخست وزیر بریتانیا نوشت: «پیشرفت و تحولات چین یکی از بزرگترین حقایق عصر حاضر است. برای هر کشوری این امکان وجود دارد تا نسبت به این تحولات بسته سیاستهای خود واکنش نشان دهند.... آنها می توانند چین را به عنوان یک تهدید و یا یک فرصت در نظر بگیرند. اما، بازتاب بریتانیا نسبت به تحولات چین بسیار روشن و آشکار است. ما میخواهیم که چین موفق باشد.»

تلاش آقای کامرون، برای ایجاد تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا با چین، کمیسیون اتحادیه اروپا را، که شدیداً مخالف این اقدام است، به خشم خواهد آورد. کمیسیون اتحادیه اروپا، که در حال حاضر با ورود صفحات انرژی خورشیدی از چین به مخالفت برخاسته، بر این باور است که تجارت آزاد بین دو منطقه بازارهای اروپا را مملو از کالاهای ارزان چینی خواهد کرد.

آقای کامرون در هنگام سفرش به چین، در هواپیما، به خبرنگاران گفت که از مخالفت بسیاری از رهبران اروپا در ارتباط با تجارت آزاد آگاهی دارد، ولی گفت که این سفر به وی امکان خواهد داد تا با مقامات پکن در مورد حفاظت از علائم تجاری و حقوق معنوی شرکتها، و همچنین استانداردهای تجاری گفتگو کند.

آقای کامرون، که کشورش یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است، در پاسخ به یکی از خبرنگاران گفت که با مقامات چین پیرامون مسئله تبت گفتگو نخواهد کرد، ولی با آنها مسائل مربوط به ایران و کره شمالی را در میان خواهد گذاشت.

آقای کامرون با سفر به چین و گفتگو پیرامون تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و چین دستاویز خوبی بدست سیاستمداران و احزاب سیاسی مخالف خود خواهد داد، تا تعهد وی را، مبنی بر آن که در صورت پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۵ میلیادی، عضویت در اتحادیه اروپا را به همه پرسی خواهد گذاشت، به زیر سوال ببرند.

آقای کامرون گفت: «هدف و آرزوی کنونی من امضای یک پیمان تجارت آزاد، دراز مدت و جامع بین اتحادیه اروپا و چین است.» نخست وزیر بریتانیا متعهد شد که همانند تلاشهایش برای ایجاد تجارت آزاد بین اروپا و آمریکا، وی سعی خواهد کرد تا تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و چین را برقرار کند. ارزش چنین مبادله ای هر سال بالغ بر ده ها میلیارد دلار است.

انتظار می رود که آقای کامرون در دیدار امروز خود با لی کچیانگ، نخست وزیر چین، در مورد تجارت آزاد چین/اتحادیه اروپا مذاکره کند. دفتر نخست وزیری بریتانیا اعلام کرد که آقای کامرون اولین رهبر اروپایی است که عهده دار چنین مأموریتی شده است.

این دفتر همچنین اعلام کرد که نخست وزیر بریتانیا در مورد تجارت آزاد بین چین و اتحادیه اروپا با رهبران کشورهای عضو این اتحاده مذاکره کرده است. به گفته دفتر نخست وزیری بریتانیا، پیمان تجارت آزاد بین دو منطقه از علائم تجاری و حقوق معنوی شرکتها بیشتر حفاظت کرده، و کارهای خدماتی بین دو منطقه را از هر قید و شرطی رها خواهد ساخت.

جورج ازبورن، وزیر دارائی بریتانیا، در دیدار ماه گذشته خود از چین، از مقامات پکن خواست تا در اقتصاد بریتانیا، از جمله نیروگاه های اتمی این کشور، سرمایه گذاری کنند.
XS
SM
MD
LG