لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

صادرات گاز جمهوری آذربایجان به اروپا تا پنج سال دیگر دو‌ برابر می‌شود


کمیسیون اروپا روز دوشنبه قراردادی را با جمهوری آذربایجان امضا کرد که بر اساس آن، واردات گاز طبیعی را از این کشور، تا سال ۲۰۲۷ دو برابر کند.

این خبر، پس از آن اعلام شد که اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، صبح دوشنبه برای گفت‌وگو در مورد افزایش عرضه انرژی به اتحادیه اروپا، از باکو بازدید کرد.

طبق قرارداد منعقده، هدف این است که طی ۱۵ سال، واردات گاز طبیعی از جمهوری آذربایجان، به «دست‌کم ۲۰ میلیارد متر مکعب در سال» برسد و به این طریق، به اتحادیه اروپا کمک خواهد شد «اتکای خود را به دریافت انرژی از روسیه کاهش دهد.»

خانم فون در لاین می‌گوید: «امروز به‌ واسطه این تفاهم، فصلی جدید را در همکاری‌های خود با جمهوری آذربایجان، شریک کلیدی‌مان، می‌گشاییم که در راستای تلاش‌‌مان برای دور شدن از سوخت‌های فسیلی روسیه است.»

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان، نیز گفت: «اتحادیه اروپا به تامین‌کننده‌های قابل اعتماد گاز، رو‌ می‌کند.»

سخن علی‌اف، معطوف به کشور روسیه است که طی چند ماه گذشته و به‌ تلافی تحریم‌های غرب، صادرات گاز به اروپا را به‌ صورتی متوالی کاهش داده‌ است.

نگرانی‌ها در بروکسل در مورد قطع کامل گاز صادراتی روسیه به اروپا، از هفته گذشته افزایش یافته است.

دلیل نگرانی‌ها آن است که روسیه اعلام کرد: «به‌دلیل شروع تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده در خط لوله نورد استریم یک، موقتا از طریق این خط، انتقال گاز انجام نخواهد شد.»

تعمیرات روی این خط لوله که از «روسیه به آلمان» کشیده شده، قرار است تا پایان هفته جاری تمام شود، اما اکنون وزارت امور خارجه روسیه، گفته است: «آینده این خط لوله، با تحریم‌ها علیه مسکو مرتبط است.»

مسکو همواره «استفاده از گاز به‌عنوان سلاحی علیه اتحادیه اروپا» را رد می‌کند. با این حال عرضه گاز روسیه به اروپا در هفته‌های اخیر، بیش از شصت درصد کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG