لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

تصمیم‌گیری سران «روسیه، ترکیه و ایران» برای «مردم سوریه» در تهران


پوتین، رئیسی و اردوغان پس از نشست تهران
پوتین، رئیسی و اردوغان پس از نشست تهران

روسای دولت‌های ایران روسیه و ترکیه در پایان نشست «سران ضامن روند آستانه» در تهران نسبت به شرایط انسانی در سوریه ابراز نگرانی کرده و از جامعه بین­‌الملل خواستند به دور از تبعیض، سیاسی کاری و پیش­‌شرط، کمک­های خود را با شفافیت بیشتر به همه سوری‌­ها افزایش دهند.

پوتین، رئیسی و اردوغان در بیانیه‌ای مشترک اعلام‌ کردند که به اعتقادشان منازعه سوریه هیچ راه‌حل نظامی نداشته و تنها از طریق روند سیاسی سوری ـ سوری با تسهیل‌­گری سازمان ملل وفق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل قابل حل و فصل خواهد بود.

این در حالی است که حضور مستقیم نظامی جمهوری اسلامی در سوریه و حمایت‌های روسیه از شبه نظامیان حامی تهران و دخالتهای گاه‌ و‌ بیگاه ترکیه در امور دمشق در یازده سال گذشته و حمایت آشکار تهران و مسکو از بشار اسد و تلاش برای ابقای او در قدرت بر خلاف خواسته مردم سوریه سر خط خبری رسانه‌های جهان بوده‌ است.


روسای جمهور روسیه، ترکیه و جمهوری اسلامی همچنین با حضور در نشست خبری مشترک باز به موضوع سوریه پرداختند.

ابراهیم رئیسی، حضور آمریکا در شرق فرات را بی‌دلیل دانست و گفت که همه نقاط سوریه باید در اختیار دولت مرکزی قرار گیرد. او از حضور گروههای تروریستی در منطقه هم ابراز نگرانی کرد و افزود:« همه کشورها باید با تروریستها در منطقه بجنگند و به مردم مظلوم سوریه هم کمک کنند تا مشکلات اقتصادی و معیشتی آنان هر چه زودتر برطرف شود.»

ولادیمیر پوتین هم در این نشست خبری گفت:«آینده سوریه را باید خود سوری‌ها تعیین کنند و نهادهای بین‌المللی نیز در کنار روسیه ایران و ترکیه باید کمک کنند تا بحران سوریه به طور کامل حل و فصل شود و تمامیت ارضی و وحدت این کشور حفظ شود.»

رئیس جمهور روسیه همچنین افزود:«درباره توسعه روابط دوجانبه، با ابراهیم رئیسی مذاکره داشتیم و توافق کردیم ضمن تقویت استفاده از پول ملی روابط اقتصادی و تجاری را هم توسعه دهیم.»

پوتین در زمینه مذاکرات احیای برجام نیز گفت: «ما فکر می‌کنیم باید تلاش ‌کنیم برجام احیا شود و همه بدون تبعیض آن را اجرا کنند.»

این در حالی است که روز سه‌شنبه، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران،‌ به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت:« فرصت احیای برجام روز به روز کاهش می‌یابد و این پنجره در حال بسته شدن است.»

رابرت مالی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره واکنش واشنگتن نسبت به سفر پوتین به ایران گفت: با توجه به موقعیت منزوی روسیه این تصمیم ایران است که بخواهد با اقتصادی مثل روسیه وارد تعامل شود یا اینکه انتخاب کند تا مسیر برقراری رابطه متعادل با جهان و بازگشت به روند صحیح را در پیش بگیرد.


رئیس جمهور ترکیه در این نشست خبری با اشاره به عزم ایران، روسیه و ترکیه برای ایجاد ثبات در سوریه گفت: «ترور هم موضوع دیگر این نشست بود و ما میان سازمان‌های پژاک، ی.پ.گ و پ.ک.ک هیچ تفاوتی نمی‌بینیم و قبول نمی‌کنیم از یکی به عنوان ابزار استفاده و با دیگری مبارزه شود.

او هدف این سازمان‌ها را تجزیه خاک ترکیه دانست و تصریح‌ کرد: «باید تلاش کنیم تا مشکل سوریه از طریق گفتگوهای سیاسی حل شود.»

هفتمین نشست سران «ضامن روند آستانه» برای حل مشکلات سوریه در حالی در تهران پایان یافت که دو کشور روسیه و ایران در انزوای کامل جهانی قرار گرفته و با مشکلات فراوانی روبرو هستند.مذاکرات آستانه از بهمن سال ۱۳۹۵ با همکاری ایران روسیه و ترکیه، به منظور حل و فصل منازعات سوریه و پایان بخشیدن به بحران این کشور آغاز شد. آتش‌بس فراگیر میان دولت سوریه و گروهی از مخالفان مسلح از همان تاریخ اجرا شد و در نخستین دور مذاکرات آستانه برای اولین بار نمایندگان دولت سوریه با نمایندگانی از گروه‌های مخالف مسلح به‌طور مستقیم رایزنی کردند.

روند آستانه در حالی تلاش کرده اوضاع سوریه را به‌سامان کند که در یازده سال گذشته اوضاع سوریه رو به وخامت گذاشته و مردم این کشور، همچنان در شرایطی جنگی به سر می‌برند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG