لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

اتحادیه اروپا اعدام متهمان «خانه اصفهان» را به شدت محکوم کرد


سعید یعقوبی (راست)، صالح میرهاشمی، مجید کاظمی.
سعید یعقوبی (راست)، صالح میرهاشمی، مجید کاظمی.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی را به شدت محکوم کرد و از جمهوری اسلامی خواست به اعدام معترضان در ایران پایان دهد.

اتحادیه اروپا در این بیانیه ضمن محکوم کردن اعدام سه متهم پرونده «خانه اصفهان» گفت که این اتحادیه «از مقامات ایرانی می‌خواهد که از اجرای مجازات اعدام و اعدام‌های آینده خودداری کنند و سیاست مشخصی را برای لغو کامل مجازات اعدام دنبال کنند.

اتحادیه اروپا همچنین از مقامات ایران خواستار رعایت حقوق دادرسی متهمان شده و گوشزد کرده است که افرادی که تحت هر نوع بازداشت یا حبس هستند، در معرض هیچ گونه بدرفتاری قرار نگیرند.

اتحادیه اروپا همچنین بر پایبندی ایران به قوانین بین المللی، از جمله میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، که ایران یکی از طرفین آن است، تاکید گذاشته و از مقامات ایران خواسته است حقوق اساسی، از جمله حقوق آزادی بیان و اجتماعات مسالمت آمیز در هر شرایطی را رعایت کنند.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود مجازات اعدام را «یک مجازات ظالمانه و غیرانسانی» خوانده و بر احترام به کرامت انسانی تاکید گذاشته است.

اقدام جمهوری اسلامی در اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی‌شیخ‌شبانی، و سعید یعقوبی‌کردسفلی، متهمان پرونده «خانه ‌اصفهان» با انتقاد شدید شماری از مقامات سیاسی جهان روبرو شده است.

XS
SM
MD
LG