لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

در اعتراض به تصمیم ترامپ در مورد اورشلیم هزاران نفر در جاکارتا تظاهرات کردند


خیابانهای اصلی شهر جاکارتا پایتخت اندونزی روز یکشنبه صحنه راه پیمائی و تظاهرات ده ها هزار مسلمانی بود که به تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل اعتراض داشتند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، از زمانی که در ماه پیش پرزیدنت ترامپ تصمیم دولت خود دایر بر انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم را اعلام کرد، این بزرگ ترین تظاهرات اعتراض آمیز مردم اندونزی به چنان تصمیمی بود.شمار جمعیت تظاهرات امروز را که گروههای اسلامی سازماندهی کرده بودند ۸۰ هزار نفر گزار ش کرده اند.

اندونزی پرجمعیت ترین کشور اسلامی جهان است.

تظاهرات روز یکشنبه جاکارتا مسالمت آمیز برگزار شد اما یک نیروی ۲۰ هزار نفری پلیس انتظام را بر عهده داشت و در مقابل سفارت آمریکا در جاکارتا دیواری از سیم خاردار کشیده شده بود.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۱۵ آذر اعلام کرد که دولت آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل برسمیت می شناسد. آقای ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد که بنا به این شناسایی، سفارت کشورش از تل آویو به اورشلیم انتقال خواهد یافت. در حالیکه این تصمیم با استقبال گرم مقامات اسرائیل روبرو شد، فلسطینیان آنرا به باد انتقادات شدید گرفتند.

«انور عباس» دبیر کل «شورای علمای اندونزی» در سخنانی خطاب به جمعیت گفت از همه کشورهامی خواهیم به این تصمیم یکجانبه و غیر قانونی آمریکا اعتراض کنند.

انور عباس بخشی از توماری را که پس از پایان تظاهرات تسلیم سفارت آمریکا کرد خواند که در آن از مردم اندونزی خواسته شده تا زمانی که پرزیدنت ترامپ تصمیم دایر بر پایتختی اورشلیم را لغو نکند، از خریدن کالاهای ساخت آمریکا و اسرائیل خودداری ورزند.

در تظاهرات اعتراض آمیز پیشین مردم اندونزی در واکنش به تصمیم پرزیدنت ترامپ، مسلمانان تندرو پرچم ها ی اسرائیل و آمریکا را به آتش کشیدند.

اورشلیم مکان های مقدس و مورد احترام ادیان یهودی، مسیحی و اسلام را در خود جای داده و یکی از محورها ی مهم و اصلی روند صلح فلسطینی ها با اسرائیل به حساب می آید.

اورشلیم غربی در جنگ سال ۱۹۴۸ و اورشلیم شرقی در جنگ های شش روزه سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد.

فلسطینی ها اورشلیم شرقی را پایتخت کشور مستقل آینده فلسطین می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG